„Tento převod je součástí našeho programu. Pod správou kraje bude mít kutnohorská nemocnice všechny výhody nemocnice krajské. Měs〜to do ní nebude muset minimálně po dobu jednoho volebního období krajského zastupitelstva vkládat peníze. Naopak kraj bude v nemocnici investovat, modernizovat, personálně zajišťovat. Dojde ke stabilizaci personálu, přestanou odcházet dobří lékaři a zdravotní péče se zlepší,“ vyjmenoval výhody, které podle něj po převodu nastanou, zastupitel Jiří Klečák z ČSSD.

Pro případný převod pod kraj se vyslovil také Zdeněk Dvořák z KSČM. „Ačkoliv v otázkách prodejů a převodů majetku se zpravidla hlasování zdržuji, v tomto případě udělám výjimku a zvednu ruku pro převod pod Středočeský kraj,“ uvedl. Za podmínek, které uvádí středočeský hejtman David Rath, je prý ochoten pro převod hlasovat. „V případě, že kraj provoz takříkajíc neutáhne, měl by ji městu vrátit,“ dodal. Jak Dvořák sdělil, město samo podle jeho názoru není schopno špitál provozovat.

Působení společnosti Medistyl – Pharma, která nemocnici převzala před rokem a čtvrt, hodnotí opoziční zastupitelé spíše negativně. „Ukázalo se, že sice dokáží zajistit technické věci, jako bylo předělání pokojů, ale nedokázali například sehnat nové atestované odborníky,“ podotkl Klečák.

Zdravotnické zařízení fungovalo déle než rok na základě neplatných smluv

Starosta města Ivo Šalátek potvrdil, že na základě zjištění, které vyšlo najevo po prověrce smluvních ujednání z roku 2007, patří celé zdravotnické zařízení opět městu. Prověrku nechala provést firma Medistyl – Pharma. Jejím výsledkem je konstatování, že uzavřené smlouvy byly od začátku neplatné.

Starosta však zásadně odmítl tvrzení ředitele Medistyl – Pharma Jaroslava Řeháka, že zmíněné pochybení jde na vrub města. „To je velmi odvážné tvrzení. Pakliže smlouvu podepisují dvě strany, nesou obě určitý díl zodpovědnosti za to, že jsou právně v pořádku. Jestli se dá tedy vůbec mluvit o vině, tak je na straně obou subjektů,“ řekl Šalátek.

Skeptická byla k Řehákovi rovněž radní za KDU–ČSL Marie Štorková. „Pokud mu město předložilo neplatné smlouvy, neměl je podepisovat,“ zdůraznila.

Více než překvapivý fakt, že nemocnice fungovala přes rok na základě neplatných smluv, považuje za šokující opoziční zastupitel ze Strany pro otevřenou společnost Jan Havlovic. „Jsem z toho zdrcen a zděšen. Nezbývá než doufat, že se to nedotkne chodu ústavu a pacienti nic nepoznají,“ konstatoval.

Výše uvedená skutečnost naopak příliš nepřekvapila Jiřího Klečáka z ČSSD. Podle něj se totiž v Kutné Hoře nejedná o nic neobvyklého. „Už mockrát se stalo, že smlouvy byly napsané jinak, než nám bylo původně interpretováno,“ tvrdil. Příkladem mají podle něj být smlouvy o pozemcích u firmy ČKD. „Právní zakázky se dávají kamarádům, nikoli erudovaným právníkům,“ uzavřel Klečák.

Více se dočtete ZDE.