Jako krajská zastupitelka zvolená za Kutnou Horu jsem si v Kutnohorském deníku přečetla článek „Lidé vyjadřují svým podpisem obavy o budoucnost nemocnice“. Kutnou Horou údajně koluje petice, která varuje zastupitele před převodem kutnohorské nemocnice do vlastnictví Středočeského kraje.

Paradoxem je to, že článek byl otisknut po jednání zástupců Města Kutné Hory, Středočeského kraje a obou nemocnic, kdy náměstek Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Zdeněk Seidl jasně vyjádřil zájem Středočeského kraje zachovat zdravotní péči v kutnohorské nemocnici ve stávajícím rozsahu. Ujistil všechny přítomné, že kraj nehodlá z naší nemocnice udělat LDN pro kolínské pacienty. Upozornil však na nutnost stabilizace personálu v nemocnici, což musí zajistit vedení kutnohorské nemocnice. Personálně posílit kutnohorskou nemocnici nemůže Středočeský kraj, ani Oblastní nemocnice Kolín.

Je třeba si uvědomit, že Středočeský kraj učinil Městu Kutná Hora nabídku, která se už nebude opakovat. Buď ji město využije, nebo nikoliv. Středočeský kraj nemůže v době, kdy v kutnohorské nemocnici chybí lékaři, garantovat plnohodnotnou zdravotní péči. Jistě bude určitou dobu trvat, než se podaří nahradit lékaře, kteří odešli. Mrzí mě, že pod peticí jsou podepsáni doktor Havlovic a inženýr Suchánek, kteří se jednání dne 21. dubna zúčastnili.

Rozumím tomu, že při návštěvě zdravotnického zařízení petici podepíše občan, který nemá relevantní informace. Nechápu však, jak petici může podepsat inženýr Suchánek, který se stal rozhodnutím rady města jednatelem společnosti Nemocnice Kutná Hora, přičemž zastupitelstvo města přijalo usnesení o záměru převodu nemovitého a movitého majetku nemocnice do vlastnictví Středočeského kraje.

Jeho povinností je dělat vše pro splnění přijatého usnesení nebo připravit pro vedení města a zastupitele jinou variantu řešení – pronájem nebo prodej soukromému subjektu nebo provozování nemocnice Městem Kutná Hora prostřednictvím své příspěvkové organizace.

V tomto případě je ale nutné uvést i dopady na městský rozpočet. Musím zkonstatovat, že výše uvedené varianty s výjimkou prodeje soukromému subjektu si Město Kutná Hora již neúspěšně vyzkoušelo. Cílem středočeské sociální demokracie je zachovat kutnohorskou nemocnici ve formě neziskové organizace, obdobně jako všechny oblastní nemocnice v kraji. Z jednání dále vyplynulo zřízení pracovní komise, která má během tří týdnů předložit speciální lékařskou vizi, jejímž výsledkem bude návrh chodu nemocnice.

Povinností jednatele kutnohorské nemocnice je především občany uklidnit. Všichni z médií víme, že situace v naší nemocnici není dobrá a je nutné pro její zachování udělat maximum. Zázračný recept však neexistuje a bude to jistě běh na dlouhou trať.

Zuzana Moravčíková, náměstkyně hejtmana

Nemocnice Kutná Hora - a co dál?

Přibližně před čtyřmi měsíci v Kutné Hoře vzniklo občanské sdružení Nová poliklinika jako uskupení nájemců, kteří provozují svou činnost v budově polikliniky, která je zatím majetkem Města Kutná Hora.

Jde o dvacet sedm lékařských praxí, lékárny, pracoviště několika zubních laborantek a dalších služeb – obchod se zdravotními pomůckami, pedikúra, kadeřnictví. Většina členů tohoto občanského sdružení zde pracuje a poskytuje své služby občanům Kutné Hory již od otevření budovy polikliniky v roce 1991.

Zažili jsme zde porevoluční optimismus, vznik systému zdravotních pojišťoven, přežili všechny změny „k lepšímu“ ve zdravotnictví. Pracujeme ve svých ordinacích, kde poskytujeme služby velké části okresu. Ordinace máme vybaveny vlastními prostředky, nikdo z nás nikdy nežádal o dotaci město. Radnice nikdy nemusela řešit, zda máme na provoz, zda máme „ty správné limity od pojišťoven“, zda máme na mzdy pro zaměstnance. Naším požadavkem je pouze klid na práci a poskytnutí prostor pro naši činnost, za které budeme platit nájem. Pouze pro představu – v privátních lékařských ordinacích je v průběhu roku provedeno vyšetření přibližně sta tisíc pacientů.

Střídání majitelů nemocnice, změny rádoby koncepcí často vedlo k plamenným diskusím, které eskalovaly na konci roku 2007.

Již od prvních vystoupení představitelů firmy Medistyl, která v posledním roce provozovala kutnohorskou nemocnici, a zvláště od personální smršti provedenou lékařským ředitelem profesorem Vaňkem jsme začali cítit, že něco není v pořádku; naše nervozita dosáhla maxima, když vešlo ve známost, že firma Medistyl chce odkoupit veškerý majetek v areálu nemocnice. Proto na podzim 2008 – tedy v době, kdy přestavitelé radnice ještě se sklenkou vína v ruce děkovali vedení této firmy za to, jak nemocnici dobře vedou – jsme založili již výše zmíněné občanské sdružení Nová poliklinika, a to s jediným cílem – dosáhnout odkoupení pronajatých ordinací a jako občanské sdružení postupně zahájit rekonstrukci budovy, která je v současné době ve velmi špatném stavu.

Z dosud uvedeného se nezdá souvislost mezi občanským sdružením Nová poliklinika – budovou polikliniky a Nemocnici v Kutné Hoře. Ale další vývoj ukázal, že i zde platí souvislost všeho se vším.

V březnu tohoto roku firma Medistyl zcela náhle odstoupila od dalšího pronájmu obchodní činnosti, údajně kvůli zájmu Krajského úřadu Středočeského kraje o bezplatný převod Nemocnice Kutná Hora pod Oblastní nemocnici v Kolíně. Na první pohled logické řešení – zařízení veřejného zájmu, které není současný majitel, tedy Město Kutná Hora provozovat, přejde pod silnějšího majitele.

Ale tady se musíme jednoznačně zeptat a hledat odpovědi na některé otázky, které se nabízejí:
Proč se Město Kutná Hora zbavuje vlivu ve sféře zdravotnictví?
Proč se Město Kutná Hora zbavuje majetku v řádech mnoha desítek milionů korun?
Proč se Město Kutná Hora zbavuje zdrojů příjmů, které by plynuly z provozování nemocnice – z pronájmu ordinací, z pronájmu operačních sálů či z provozování nadstandardních lůžkových služeb?
Proč se Město Kutná Hora zbavuje platných smluv se zdravotními pojišťovnami? Navázat nové smlouvy je v dnešním systému je prakticky nemožné.
Sociální zázemí nemocnice je velmi zanedbané. Pouze budova polikliniky bude vyžadovat dle soudního znalce v oboru stavebnictví náklady na opravu cca 46 milionů korun. Bude nový majitel investovat do obnovy budov, do zlepšení vybavení oddělení?
Bude nový majitel zajišťovat personální obsazení co do množství, kvality a dalšího vzdělávání?
V jakém rozsahu bude péče provozována? Dosud jde pouze o mlhavé sliby, jejichž obsah je měnlivý a nesrozumitelný.
V době hospodářské krize se škrtají v rozpočtech mnohé položky. Bude krajský úřad rozdělovat prostředky pro kolínskou a kutnohorskou nemocnici stejně?

Podle informací z blízkosti vedení kolínské nemocnice není přidružení kutnohorské nemocnice příliš vítáno, na druhou stranu podle informací současného vedení Nemocnice Kutná Hora není vyloučena možnost obnovení činnosti a zlepšení celkové prosperity. Jaká je vlastně pravda? Uvěříme opět slibům?

Zdá se, že se vše blíží do finále. Zastupitelstvo bude rozhodovat o dalším osudu naší nemocnice 12. května na svém zasedání. Budeme se na tyto otázky ptát a očekávat taková rozhodnutí, která nepovedou k omezení dostupnosti zdravotní péče pro nás, pro občany Kutné Hory a příslušeného okolí.

Ať bude rozhodnutí zastupitelů takové či jiné, my budeme své služby nadále poskytovat do té doby, pokud k tomu budou základní podmínky, naši pacienti si nás najdou; a zastupitelé a radní budou ve Vlašském dvoře do té doby, pokud budou voleni.

výbor občanského sdružení Nová poliklinika

Zastupitelé obdrželi pozvánku na jednání

Jedno z pravidelných setkání zaměstnanců s vedením Nemocnice Kutná Hora z konce minulého týdne přerostlo v mítink (na záchranu) o dalším osudu tohoto zdravotnického zařízení.

My, lékaři, zdravotní sestry, obslužný personál, technicko – hospodářští pracovníci a obslužný personál, odmítáme dosavadní postup kutnohorské radnice vedoucí k převedení nemocnice pod Středočeský kraj.

Podle nám dostupných informací představitelé města činí kroky, které připraví Kutnou Horu o velký majetek a nevratně povedou k útlumu až zániku akutní lůžkové péče v našem městě. Takové kroky jednomyslně odmítáme.

Vyzýváme proto představitele města, aby celou věc znovu zodpovědně zvážili. Zveme všechny kutnohorské zastupitele na jednání se zaměstnanci v prostorách jídelny ve druhém patře polikliniky, a to ve středu 6. května od 17 hodin.

Ať neskončí Kutná Hora jako filiálka Kolína!

zaměstnanci Nemocnice Kutná Hora