Konec kalendářního roku s sebou vždy přináší nárůst nezaměstnanosti. Nejinak tomu bude i letos. V regionu končí například čáslavský Pleas.

„Sháním práci kde se dá, zatím neúspěšně. Jako matka samoživitelka jsem se ocitla ve velmi svízelné situaci,“ řekla Věra Moravcová, jedna ze zaměstnankyň Pleasu, která se jako ostatní dozvěděla, že od listopadu bude bez práce.

Další úbytek pracovních míst, tentokrát v Kutné Hoře, souvisí se zrušením 152. záchranného praporu. Někteří bývalí zaměstnanci najdou práci v nově budovaném středisku Policie České republiky, část se jich ovšem bude muset registrovat na úřadu práce.

Lépe než v letech minulých

Mírný nárůst nezaměstnanosti přicházející tradičně na konci roku má své logické vysvětlení.

„Skončí sezonní práce, což znamená návrat zhruba dvou stovek lidí na úřad práce. Pokud dochází k masivnějšímu propouštění, děje se tak často právě na konci roku,“ konstatoval Václav Hüttner, analytik Úřadu práce v Kutné Hoře.

Výsledky statistických průzkumů ovšem ukazují, že přes relativně velké množství propuštěných zaměstnanců (jenom čáslavský Pleas pošle pod křídla úřadů práce asi stovku lidí) se Kutnohorsko po letech celkem srovnalo s celostátním průměrem.

Co říká statistika

„Od srpna do září jsme zaznamenali velmi mírný nárůst, z 5,32 na 5,40 procenta. Ve srovnání s loňskem to znamená meziroční pokles o zhruba jedno procento. Úbytek nezaměstnaných má na svědomí kromě jiného i fakt, že mnozí lidé si již uvědomili, že pracovat se jim vyplatí,“ dodal Václav Hüttner.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti panuje v Čejkovicích: 18,75 procenta. Číslo je to vysoké, ovšem je třeba si uvědomit, že v celé obci je pouze šestnáct ekonomicky aktivních obyvatel.