„Jezdí sem děti, které jsou poprvé mimo domov,“ přiblížil hlavní vedoucí Jiří Němeček. Po čtyřech obsadili mrňata chatičky blízko lesíka v areálu Radost. „Je celý uzavřený. Navíc dole je altán, který nabízí řadu možností k aktivitám i za špatného počasí,“ dodal. Právě tam si děti poprvé naostro vyzkoušely například lezení s „opravdovým“ vybavením. Letos se organizátoři inspirovali tématem doby ledové. A tak odměny za soutěže rozdává veverka. Věnují se sportovním aktivitám, malování a lehce adrenalinovým disciplínám, lukostřelbě, střelbě z praku, vzduchovky, ale i orientačnímu běhu.

Děti jsou rozdělené do čtyř skupin, o které se stará oddílový vedoucí. „Starají se o hygienu, nebo jim i večer čtou pohádky,“ poznamenal Jiří Němeček. Pomohou také, když se některému dítku stýská. Malý Tomík Veselý byl na táboře letos poprvé a všechno zvládl bravurně. „Brečel jenom jednou,“ prozradila jeho sestřenice Terezka Hanušová, která mu jako starší byla celý týden oporou.

Celý den mají děti rozdělený na dopolední, odpolední a večerní program. Bojovka se natáhne i do nočních hodin. Ráno mají budíček, následuje rozcvička a snídaně. Pak jsou dopolední aktivity. „Protože se otepluje, tak mají třeba hry v lese,“ poznamenal Jiří Němeček. Polední klid vystřídá ve tři hodiny další program. V teplých dnech se chodí koupat. „Máme tu velké duše, na kterých se vyřádí na vodě. Máme i vyhrazené brouzdaliště pro neplavce,“ popsal vedoucí.

Po večeři následuje zábavný program. Děti si zamilovaly beachpárty i taneční maratón. „Děti kolem osmi až devíti let už poslouchají Kabáty nebo Divokýho Billa,“ pousmál se vedoucí. Večer se koná bojovka v podobě vytýčené trasy pár set metrů, na jejímž konci visí svítící oříšky.

Některé děti začnou na táboře pro nejmenší a pokračují v profilovaných táborech zaměřených na sport nebo malování. Přípravou táborů se zabývá tým vedoucích už po skončení prázdnin. „Spolupracujeme se studenty z pedagogických škol a učiteli,“ poznamenal k organizaci Jiří Němeček. Domů si děti odvážejí spoustu zážitků nejen z tábora, ale třeba i z jihlavské ZOO, kam zajíždí na výlet.