VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střípky: Ohlédnutí za básníkem K. N. Novotným

KUTNÁ HORA - „Ako mladé dievča, už je to za nami…“ zpívá v jedné písní paní Hana Zagorová a já jí bohužel musím dát za pravdu, vždyť mi zbývá pár let do důchodu a na mládí mám jen hrst vzpomínek.

2.5.2007
SDÍLEJ:

K. N. Novotný byl také vášnivým kynologem. Foto: DENÍK/Helena Pospíchalová

Jednou z nich je ta na pravidelné nedělní dopolední procházky s maminkou. Chodily jsme na hřbitov a pak do města – a často se potkávaly s drobnou, upravenou paní. Maminka se s ní zdravila a pokaždé mi opakovala, že je to žena básníka K. N. Novotného. Skutečně používala celé toto jméno – a já si v duchu představovala, jaké to asi je starat se o domácnost opravdovému básníkovi.

Už je to všechno dávno, nežije maminka, nepotkávám drobnou, upravenou paní – a od narození zmiňovaného básníka uplyne 1. května sto let . Ráda bych ho tedy v našich „Střípcích z archivu“ připomněla.

Pan učitel Pírko v něm vzbudil zájem o poezii

Osiřel jako malý chlapec, tatínek padl v první světové válce a tak prožil neveselé dětství chudého dítěte. Pan Jaromír Siegl o něm píše: „Jako školák musel často stát ve frontě na chleba či sbírat uhlí, aby se chudá rodina trochu zahřála.“

Jeho básnické začátky je možné hledat snad už v době školní docházky. Na „měšťance“ byl totiž jeho učitelem češtiny pan Josef Pírko.I zde si dovolím malou odbočku. Tenhle pan učitel učil o něco později i mého tatínka. Proslavil se mezi žáky nejen svými kuriozními poznámkami („nadával staré ženě koňské kopyto“, „zkrvavil Citorína“), svým drnčivým „r“, ale i velkou láskou k divadlu. Dokonce mého nemúzického tatínka dovedl jako člena komparsu na „prkna, která znamenají svět“ v kutnohorském Tylově divadle.Ale zpět ke K. N. Novotnému. Obětavý učitel a nadšený ochotník zřejmě vzbudil v tomto citlivém chlapci lásku k mluvenému slovu a poezii. Básník prý na něj v pozdějších letech často a rád vzpomínal.

Láska ke knihám ho provázela celým životem

Po ukončení školní docházky se vyučil typografem v tiskárně Grafia, později se stal dokonce jejím vedoucím. Svou lásku ke knihám dokazoval nejen tím, že je tiskl, ale i půjčoval. Od dubna 1946 do 31. prosince 1948 působil totiž v městské knihovně jako pomocný knihovník. Šel tak ve šlépějích svého otce, který zde před válkou pracoval také, ač byl původním povoláním dělník. V té době ho poznal vedoucí knihovník, pan Jaromír Siegl, který na něj takto vzpomíná: „Bylo to v době, kdy Karel Novotný byl úředníkem tehdejší Štětkovy městské knihovny, kterou jsem vedl. Tehdy jsem trochu nahlédl do dílny básníkovy. Často ráno přišel, vytáhl z kapsy list papíru a poznamenal: „Nemohl jsem usnout, proto jsem napsal tuhle říkanku.“ Nikdy neřekl báseň. A tak jsem byl prvním čtenářem a kritikem jeho veršů. K. Novotný dovedl pohotově vrhnout na papír báseň – o myšlenku nebyla nouze – ale pak se rval s formou, upravoval a doslova brousil a uhlazoval verše, až byl spokojen. Byl velmi rád, když do knihovny přišel jeho starý učitel Pírko, který mu byl rádcem a přísným kritikem.“

Působil také v novinách

Jméno K. N. Novotného je spojeno i se sociálnědemokratickými novinami Podvysocko, v jejichž redakci působil ve dvacátých letech. Se sociální demokratickou stranou souvisí také jeho činnost v Dělnické akademii, kde vedl recitační sbor. Po skončení 2. světové války pracoval jako městský úředník a matrikář Městského národního výboru v Kutné Hoře.

Můžeme se začíst do řady jeho veršů

Už v roce 1931 debutoval sbírkou „U první míle“, následovala „Hvězdárna“ z roku 1933 a „Život z milosti“ z roku 1939. Řadu svých rozsáhlých básní označoval jako „balady“ , a tak bychom v soupise jeho tvorby našli “Baladu o Janě“, „Baladu o chudém bratru herci“, „Baladu o prstenu bez lásky“, „Baladu o varhaníkovi“, „Baladu o Petru básníkovi“, „Baladu o Rozině“, „Baladu o dvou slovech“, či „Baladu rekviem“. Verše podepisoval často Karel Nov. – Novotný, odtud vžitá zkratka K. N.

Mluvíme-li o K. N. Novotném jako o básníkovi, nesmíme zapomenout, že psal i prózu určenou hlavně dětským čtenářům. Jde o známou humornou povídku „Sedm kluků Voříškových čili S chlebem nebo bez chleba“ nebo „Pohádky“, které v roce 1948 půvabně ilustroval Karel Porcal.
Pokusil se i o dramatickou tvorbu, jeho práce „Felix Jenewein“ , která zůstala bohužel jen v rukopise, byla inscenována v režii profesora Ladislava Znojemského v Tylově divadle ve válečném roce 1943.

Ovšem nejpoetičtější a cele kutnohorskou je Novotného sbírka „Šlojíř a kord“, vydaná v roce 1947. V ní se básník zpovídá z horoucí lásky k rodnému městu, jeho památkám i lidem.

2.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

POSLEDNÍ ROZLOUČENÍ: Smuteční obřady na Kutnohorsku

Ilustrační foto.

Martin Suchánek: Prioritou je stabilita cen energií a kvalita dodávaných služeb

Na otázky čtenářů bude ve středu odpovídat předseda OFS Dušan Roubíček

Kutná Hora - Podzimní část fotbalové sezony na okrese Kutná Hora končí. Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku tak bude online odpovídat předseda Okresního fotbalového svazu v Kutné Hoře Dušan Roubíček. Rozhovor se uskuteční ve středu od 18 hodin.

KRÁTCE: V Dačického domě zahájí další výstavu

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Dolovnou letos rybáři odpískali

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Kutnohorští rybáři pořádali čtvrt století v kulturním domě Lorec každoročně ples s názvem Rybářská dolovná. Konal se většinou na konci listopadu. Tomu je ale nyní konec.

Proč byli odvoláni jednatelé městských společností?

Kutná Hora - O současné situaci na kutnohorské radnici toho bylo za posledních pár dní napsáno víc, než dost. Změny, které se zde v krátkém časovém horizontu odehrály, nezažijí jiné radnice mnohdy za celé volební období. Zatímco rozpadlá koalice si s řešením nastalé situace dává na čas, v městských společnostech v důsledku odvolaných jednatelů postupně vyplývají na povrch další skutečnosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT