VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střípky: Ohlédnutí za básníkem K. N. Novotným

KUTNÁ HORA - „Ako mladé dievča, už je to za nami…“ zpívá v jedné písní paní Hana Zagorová a já jí bohužel musím dát za pravdu, vždyť mi zbývá pár let do důchodu a na mládí mám jen hrst vzpomínek.

2.5.2007
SDÍLEJ:

K. N. Novotný byl také vášnivým kynologem. Foto: DENÍK/Helena Pospíchalová

Jednou z nich je ta na pravidelné nedělní dopolední procházky s maminkou. Chodily jsme na hřbitov a pak do města – a často se potkávaly s drobnou, upravenou paní. Maminka se s ní zdravila a pokaždé mi opakovala, že je to žena básníka K. N. Novotného. Skutečně používala celé toto jméno – a já si v duchu představovala, jaké to asi je starat se o domácnost opravdovému básníkovi.

Už je to všechno dávno, nežije maminka, nepotkávám drobnou, upravenou paní – a od narození zmiňovaného básníka uplyne 1. května sto let . Ráda bych ho tedy v našich „Střípcích z archivu“ připomněla.

Pan učitel Pírko v něm vzbudil zájem o poezii

Osiřel jako malý chlapec, tatínek padl v první světové válce a tak prožil neveselé dětství chudého dítěte. Pan Jaromír Siegl o něm píše: „Jako školák musel často stát ve frontě na chleba či sbírat uhlí, aby se chudá rodina trochu zahřála.“

Jeho básnické začátky je možné hledat snad už v době školní docházky. Na „měšťance“ byl totiž jeho učitelem češtiny pan Josef Pírko.I zde si dovolím malou odbočku. Tenhle pan učitel učil o něco později i mého tatínka. Proslavil se mezi žáky nejen svými kuriozními poznámkami („nadával staré ženě koňské kopyto“, „zkrvavil Citorína“), svým drnčivým „r“, ale i velkou láskou k divadlu. Dokonce mého nemúzického tatínka dovedl jako člena komparsu na „prkna, která znamenají svět“ v kutnohorském Tylově divadle.Ale zpět ke K. N. Novotnému. Obětavý učitel a nadšený ochotník zřejmě vzbudil v tomto citlivém chlapci lásku k mluvenému slovu a poezii. Básník prý na něj v pozdějších letech často a rád vzpomínal.

Láska ke knihám ho provázela celým životem

Po ukončení školní docházky se vyučil typografem v tiskárně Grafia, později se stal dokonce jejím vedoucím. Svou lásku ke knihám dokazoval nejen tím, že je tiskl, ale i půjčoval. Od dubna 1946 do 31. prosince 1948 působil totiž v městské knihovně jako pomocný knihovník. Šel tak ve šlépějích svého otce, který zde před válkou pracoval také, ač byl původním povoláním dělník. V té době ho poznal vedoucí knihovník, pan Jaromír Siegl, který na něj takto vzpomíná: „Bylo to v době, kdy Karel Novotný byl úředníkem tehdejší Štětkovy městské knihovny, kterou jsem vedl. Tehdy jsem trochu nahlédl do dílny básníkovy. Často ráno přišel, vytáhl z kapsy list papíru a poznamenal: „Nemohl jsem usnout, proto jsem napsal tuhle říkanku.“ Nikdy neřekl báseň. A tak jsem byl prvním čtenářem a kritikem jeho veršů. K. Novotný dovedl pohotově vrhnout na papír báseň – o myšlenku nebyla nouze – ale pak se rval s formou, upravoval a doslova brousil a uhlazoval verše, až byl spokojen. Byl velmi rád, když do knihovny přišel jeho starý učitel Pírko, který mu byl rádcem a přísným kritikem.“

Působil také v novinách

Jméno K. N. Novotného je spojeno i se sociálnědemokratickými novinami Podvysocko, v jejichž redakci působil ve dvacátých letech. Se sociální demokratickou stranou souvisí také jeho činnost v Dělnické akademii, kde vedl recitační sbor. Po skončení 2. světové války pracoval jako městský úředník a matrikář Městského národního výboru v Kutné Hoře.

Můžeme se začíst do řady jeho veršů

Už v roce 1931 debutoval sbírkou „U první míle“, následovala „Hvězdárna“ z roku 1933 a „Život z milosti“ z roku 1939. Řadu svých rozsáhlých básní označoval jako „balady“ , a tak bychom v soupise jeho tvorby našli “Baladu o Janě“, „Baladu o chudém bratru herci“, „Baladu o prstenu bez lásky“, „Baladu o varhaníkovi“, „Baladu o Petru básníkovi“, „Baladu o Rozině“, „Baladu o dvou slovech“, či „Baladu rekviem“. Verše podepisoval často Karel Nov. – Novotný, odtud vžitá zkratka K. N.

Mluvíme-li o K. N. Novotném jako o básníkovi, nesmíme zapomenout, že psal i prózu určenou hlavně dětským čtenářům. Jde o známou humornou povídku „Sedm kluků Voříškových čili S chlebem nebo bez chleba“ nebo „Pohádky“, které v roce 1948 půvabně ilustroval Karel Porcal.
Pokusil se i o dramatickou tvorbu, jeho práce „Felix Jenewein“ , která zůstala bohužel jen v rukopise, byla inscenována v režii profesora Ladislava Znojemského v Tylově divadle ve válečném roce 1943.

Ovšem nejpoetičtější a cele kutnohorskou je Novotného sbírka „Šlojíř a kord“, vydaná v roce 1947. V ní se básník zpovídá z horoucí lásky k rodnému městu, jeho památkám i lidem.

2.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 10 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příprava a zpracování základních formulářů a dokumentů, které následně slouží dalším pracovníkům účetní kanceláře. , Zaměstnanecké výhody: možnost rozložit pracovní dobu do čtyř pracovních dní za týden. Práce v přátelském kolektivu. , V případě zájmu pište na uvedený email, nebo volejte v PO-PÁ v 9-14hod. , Místo výkonu práce: Pražská 108, Čáslav, JOBMATCH. Pracoviště: Agreva s.r.o., Pražská, č.p. 108, 286 01 Čáslav. Informace: Eva Jurková, +420 604 961 586.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 9 925 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Asistenti pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9925 kč, mzda max. 12610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce s dětmi, požadováno pedagogické vzdělání nebo kurz asistenta pedagoga., Nabízíme: příspěvek na stravování ve školní jídelně. , V případě zájmu pište na uvedený email., Místo výkonu práce: Základní škola a Mateřská škola Bílé Podolí 67. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola bílé podolí, okres kutná hora, 285 72 Bílé Podolí. Informace: Stanislava Šindelářová, .

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 15 000 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Asistenti prevence kriminality. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektová pozice MPSV ČR, komunikativní osoba, bezúhonnost., Zaměstnanecké výhody: zdravotní péče o zaměstnance, výkonostní odměny, velmi výhodný příspěvek na stravenky, nadstadardní pracovní volno. , V případě zájmu pište na uvedené emaily, nebo volejte mezi 9-10hod na uvedená telefonní čísla.. Pracoviště: Město kutná hora - měp, Havlíčkovo náměstí, č.p. 87, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Boris Doubrava, +420 327 710 131.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník, 21 500 Kč

Obsluha zařízení na tažení a protlačování kovů Lisaři kovů (obsluha strojů a zařízení). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracovní pozice: , - obsluha robotizovaného licího centra pro odlévání Al odlitků , - samostatné základní měření odlitků a ukládání do přepravních beden , - celkový dohled nad pracovištěm , - vhodné také pro absolventy, Nabízíme:, - stabilní zázemí nadnárodní společnosti , - práci s nejmodernějšími technologiemi v příjemném prostředí, - průběžné + každoroční navyšování mzdy, - dotované závodní stravování, - placené vzdělávání, - firemní akce, Požadujeme:, - vzdělání – vyučen (ve strojírenském oboru výhodou nebo praxe ze strojírenského prostředí), - aktivní přístup, samostatnost při řešení zadaných úkolů , - manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost , - technické myšlení a analytický přístup , - ochotu pracovat ve směnném provozu. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z okresního turnaje starších přípravek v Čáslavi.
62

OBRAZEM: Turnaj starších přípravek zcela ovládly Čáslav a Kutná Hora

Ilustrační foto.
11

Očekávejte silniční děs: přichází období oprav

Gesto fair play na městských hrách mládeže

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - V plném proudu jsou Městské hry 8. olympiády dětí a mládeže v Kutné Hoře. V pondělí dopoledne bylo rušno hlavně na atletickém stadionu Olympie, kde žáci základních škol a víceletých gymnázií soutěžili v bězích, ale také v technických disciplínách – oštěp, skok do výšky, skok do dálky.

Už jste četli Kutnohorský týden? Další číslo nového týdeníku je tu pro vás

Kutnohorsko - Vážení čtenáři, dovolíme si vás upozornit na další číslo našeho nového čtyřiadvacetistránkového barevného týdeníku Kutnohorský týden. Každé úterý je součástí Kutnohorského deníku, v dalších dnech ho pak v trafikách a obchodech koupíte samostatně, i s vloženou přílohou TV Magazín.

Klíšťata netrápí lidi ve všech regionech stejně

Střední Čechy – Aktivita klíšťat je nyní na vrcholu – a s tím jsou spojena i rizika vážných onemocnění. K nejrozšířenějším patří klíšťový zánět mozku neboli encefalitida – a ještě frekventovanější Lymeská borrelióza.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT