Drtivá většina obcí svozovým firmám za jejich činnost doplácí z obecní kasy. Navýšení poplatku by jim tedy „vytrhlo trn z paty“. Starostové na Kutnohorsku se přesto většinou dušují, že případné zvýšení poplatku za odpad budou pečlivě zvažovat a že vůbec není jisté, zda k němu ve finále přistoupí. A to i v případě, že jim stát prostřednictvím výše zmíněné právní úpravy takovou možnost dá.

K obcím, které vybírají od občanů poplatek na současné horní hranici, tedy pět set korun na osobu, patří například Bílé Podolí, Církvice či Vlkaneč. Ani jeden ze starostů však nepotvrdil, že by v případě schválení uvedeného zákona připravovali okamžité navýšení poplatku. „Zatím o tom neuvažujeme,“ tvrdí starosta Bílého Podolí Jiří Desenský. Obec se podle jeho slov bude rozhodovat teprve podle toho, zda bude zákon skutečně schválen, jaké budou potřeby obecního rozpočtu, který se zatím na příští rok nezačal připravovat, a také, jak tvrdí, podle sociální únosnosti pro obyvatele. „Z hlediska ekonomiky by bylo vhodné poplatek zvýšit, ale kromě ekonomiky musíme uvažovat také situaci obyvatel,“ uzavřel Desenský.

Starosta Církvice Jiří Volenec tvrdí, že poplatek zůstane s největší pravděpodobností na částce pět set korun na obyvatele. Konečné slovo ale říci odmítl. „Rozhodnout to musí zastupitelstvo,“ říká. Do definitivního rozhodnutí se podle něj promítnou rovněž finanční požadavky svozové firmy pro příští rok, které jsou zatím pro obce velkou neznámou. V současné době v Církvici obec doplácí za odpad přes osmdesát korun na obyvatele.
Doplácet musejí i ve Vlkanči. Pětisetkorunový poplatek od obyvatel pokryje jen část z celkových nákladů, které činí na obyvatele přes osm set korun. Také vlkanečský starosta Stanislav Pavlas bere v úvahu sociální situaci obyvatel. „Například pro pěti až šestičlenné rodiny by to bylo kruté,“ říká. Podobné úvahy jsou ale podle jeho názoru předčasné. „Zatím ten zákon neprošel a osobně si myslím, že ani neprojde,“ netají se svým názorem.
K obcím, které naopak udržují poplatek na nižší úrovni, než jim dovoluje v současnosti platná právní úprava, patří Podveky, Úžice a Staňkovice.

V Podvekách drží poplatek na čtyřech stech korunách, a podle starostky Evy Mottlové přichází v příštím roce bez ohledu na schválení či neschválení uvedeného zákona v úvahu jeho zvýšení maximálně o padesát korun. „Odvoz odpadu obec dotuje padesáti až šedesáti procenty,“ uzavřela Mottlová.

Z obecní kasy doplácejí svoz odpadů též ve Staňkovicích a v Úžicích. V obou obcích činí poplatek 150 korun. V Úžicích doplácí obec více než polovinu celkových nákladů, ve Staňkovicích 350 korun na obyvatele. „Zatím jsme o tom neuvažovali a neprobírali jsme to,“ nechtěl předjímat rozhodnutí o případném budoucím navýšení poplatku starosta Úžic Václav Dlasek.

Výše poplatku za odpad v obcích

Vybrané obce:
(maximální výše poplatku je v současné době 500 korun na obyvatele)

Obec Počet obyvatel (přibližně) Poplatek (Kč)

Bílé Podolí 580 500

Církvice 1200 500

Podveky 200 450

Staňkovice 250 150

Úžice 600 150

Vlkaneč 600 500