Reportáž

Až k odtahu se dostal případ bílé dodávky odstavené na parkovišti za Tylovým divadlem.

Ve středu ráno i na ni došlo. Předtím však proběhla doslova detektivní stopovačka pracovníků městského úřadu. Nejdříve pátrali podle espézetky, pak obesílali a úřední obálky se vracely neotevřené. Majitel čínské národnosti totiž již podle cizinecké policie měl opustit území státu.

Vůz, kterému vypršela technická kontrola, má být odtažen. „Je tam kočárek a plynová bomba,“ říkál stráž〜ník, který přichází asistovat otevření vozidla. Co asi skrývá nákladní prostor. To je zatím tajemství. Rozhodně interiér působí vcelku zachovale.

Až pracovníkům odtahovky se díky díře v předním skle podaří vůz otevřít a nahlédnout dovnitř. Majitel tam zanechal samé potřebné věci. Kromě již zmíněného vařiče ve velmi dob〜rém stavu také kompletní kočárek i s korbou, úklidové náčiní a jakési mořské živočichy v kbelíku. Žádný smrad ani špína interiér nehalí.

A může se odtahovat. Zruční odtahováci vyprostí dodávku z řady aut. Tažné lano je upevněné, když se objeví gestikulující žena a opakuje: „Auto manžela.“ Manžel prý pracuje v Praze. Chce vrátit auto zpátky. Jenže na parkovišti zůstat nemůže. Pokud si tedy bude chtít rodina z Číny ještě dodávkou zajezdit, musí nejdříve uhradit pár stovek za odtah.

„Je dobře, že se to odtáhlo. Možná už tady stojí deset let,“ podotkl Bohuslav Kučera, který má naproti provozovnu. „Alespoň bude místo na parkování, hlavně když hraje divadlo, tak je tu nouze,“ dodává a zatímco odtahový vůz odjíždí, na uvolněné místo elegantně vjíždí další osobák.

Každý vrak má svou historii a příběh

Kutná Hora/ Nad agendou vraků dohlíží technické oddělení městského úřadu. Zeptali jsme se tedy vedoucího Františka Tvrdíka.
Jak se majitel dozví, že hrozí odtah jeho vozu?
Pokud zjistíme majitele, vyzveme ho k odstranění vraku doporučeným dopisem. Je-li majitel neznámý, zveřejňujeme výzvu podle zákona dva měsíce na úřední desce,
Odtahují se v Kutné Hoře vraky často?
Tohle je čtvrtý od loňského jara. Několika dalším se chýlí ke konci dvouměsíční lhůta.
Dnes jsme byli svědkem, že si nakonec alespoň manželka majitele vozu vzpomněla, že vlastně rodina auto vlastní. Co ty předešlé?
Odtáhli jsme např. jeden vrak z Růžové ulice, u kterého na výzvu nikdo nereagoval. Tři dny po odtahu však ohlásila majitelka jeho odcizení na Policii. Nakonec se vše vysvětlilo, majitelka byla velmi korektní a uhradila vzniklé náklady.
A kde jsou nyní vytipované další vraky?
Například u bývalého ústavu nerostných surovin je již delší dobu vrak kamionu. Další je potom ve čtvrti Kaňk. Tam jde o trabanta.
Ve většině případů vyzvaný majitel vrak včas odstraní a předejte tak drahému odtahu.