Hluk má více forem

„Prvním z nich je zákon přestupkový, který řeší rušení převážně nočního klidu různými výtržníky. Druhým pak zákon o ochraně zdraví občanů proti hluku a vibracím. Ten se zabývá takzvaným technickým hlukem, produkovaným zařízeními s umělou hudbou,“ vysvětlil Ladislav Valach z kutnohorské městské policie.

Strážce pořádku i rušený občan

Sám může posoudit problémy s hlukem na území města hned ze dvou pohledů. Nejen, že se porušováním klidu zabývá jako člen pořádkové služby, ale do styku s tímto nešvarem přichází rovněž jako řadový obyvatel. „Bydlím v těsné blízkosti jednoho z kutnohorských hudebních klubů,“ uvedl na vysvětlenou.

Noční „hony“ na výtržníky

Jak dále podotkl, strážníci mají boj s rušiteli ztížený řadou skutečností.

„Když nás zavolají občané s tím, že jim třeba v půl třetí ráno někdo pokřikuje pod okny, obvykle na místo dorazíme v době, kdy je skupinka hlučících už o několik ulic dál. A to můžeme jet seberychleji. Stačí doba, během níž se občan vzbudí a dojde k telefonu,“ popsal nesnadnou roli strážců pořádku.

Hygienici mohou udělit vyšší sankce

Městští policisté naštěstí na boj s těmito lidmi nejsou sami.

„Takzvaným technickým hlukem se zabývá hygienická stanice. Její síla spočívá i v tom, že může rušitelům udělit mnohem vyšší pokuty, než my,“ vysvětlil Valach.

Hygienici navíc na rozdíl od strážníků disponují technikou i odborně školenými pracovníky, takže pro ně nepředstavuje žádný velký problém zjistit intenzitu daného hluku a určit, zda překračuje povolenou normu.

„Není hudba jako hudba“

Největším „morem“ hudebních zařízení jsou podle městského policisty Valacha basy, tedy hluboké tóny, které způsobují největší rušení.
„Stačí potlačit basy a naměřený hluk je minimální,“ upozornil.