VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava poničeného koryta Vrchlice U Splavu je v jednání

Kutná Hora – Byly rychlé, ale památky po nich vnímáme ještě teď. Řeč je samozřejmě 
o povodních ze začátku června, které se prohnaly Kutnou Horou a mnozí je nazývají „stoletou vodou".

27.8.2013
SDÍLEJ:

Vrchlice v Kutné Hoře 2. června 2013Foto: Deník/Irena Blahníková

I když tehdy vypadala voda skutečně zlověstně, nenapáchala zde takovou škodu, jakou by při její síle většina z nás očekávala. Přesto stále někde pozůstatky rozvodněné Vrchlice jsou. A to dokonce i na ní samotné. V lokalitě U Splavu poničila velká voda koryto řeky. Jsou tam poházené kameny, které původně držely vodu v mezích, a proudem natahané větve. Vlivem toho se voda stále rozlévá do všech stran. 
O opravě koryta jedná vedení města Kutné Hory se společností Povodí Labe, které Vrchlici podobně jako řečiště dalších řek a potoků v České republice spravuje. „S Povodím Labe jsme jednali o nápravných opatřeních, ale zatím se nám společnost nevyjádřila, zdali a případně kdy 
a v jaké míře bude koryto Vrchlice upravovat," uvedl starosta Kutné Hory Ivo Šanc a dodal, že město sice nemůže upravit vzhled koryta, ale může alespoň zařídit potřebné úpravy na březích řeky. „Byla provedena opatření na březích, ve kterých se bude dále pokračovat, včetně kácení některých stromů," přiblížil starosta.

Společnost Povodí Labe na plánu odstranění pozůstatků povodní po celých Čechách usilovně pracuje. „Je reálné, že do dvou týdnů bude vypsán dotační program s názvem Odstraňování následků povodní 2013, ze kterého budeme následně spolufinancovat i odstraňování povodňových škod na Vrchlici," uvedla mluvčí společnosti Jana Burianová.

Obnova průtočného profilu řek, a tedy i Vrchlice, je dle zpracovaných protokolů klasifikována jako neodkladná. Povodí Labe podle slov mluvčí předpokládá, že oprava bude zrealizována ještě v letošním roce.

Další škody 
v příštích letech
Odstraňování dalších povodňových škod se uskuteční 
v následujících letech, konkrétně v období let 2014 až 2016, v závislosti na uvolňování finančních prostředků.

„Vzhledem k rozsahu celkových povodňových škod na území ve správě Povodí Labe není možné jejich zařídit odstranění vlastními prostředky. Výběr zhotovitelů až po zajištění financování se provádí o veřejných zakázkách ve znění pozdějších předpisů," vysvětlila na závěr Jana Burianová

Autor: Redakce

27.8.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení