Penál? Sešity? Brašna? Ale ano, jistě, ovšem později. Základní výbavu prváků jak klasického, tak čtyřletého gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře, tvořily v první školní den především apartní pekelnické rohy a tváře nalíčené mourem. Ten pekelný dojem, který by mohl nové gymnazisty poněkud vyděsit, zmírnila nakonec zlatá rybka. Ale vezměme to raději od začátku.

Pasování prváků na řádné gymnazisty patří na Ortenově gymnáziu ke školním tradicím. Celou produkci prvního školního dne měli na starosti maturanti, letos zejména ze třídy C4B.

„Prvákům jsme připravili pekelné přivítání, přípravy trvaly asi týden, ale myslím, že se vše povedlo. Aby naši noví spolužáci lépe zapadli do pekelného kolektivu, procházeli strojem, který měnil běžné, ještě nedávno základní školou povinné hříšníky na pravé gymnaziální čerty,“ popsal pekelný rumrajch sám šéf Lucifer, v civilu též letos maturující Petr Novák.

Po pomazání tváří a nasazení čertovských růžků čekala ještě nové pekelníky směna míchání u kotlů a hurá, teď už jsou opravdu gymnazisty. Snad aby ten začátek nepůsobil na nováčky příliš depresivně, čekalo je ještě jedno překvapení. Každý si do jezírka ve školní zahradě vypustil jednu z nachystaných zlatých rybek. Zda jim rybky splní jedno povolené přání, už se ovšem nejspíš nedozvíme.

Tahle přání se přece neprozrazují.

Prohlédněte si pekelnou fotogalerii.