VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otázka č. 7: Kdo zavinil státní dluh České republiky?

Kutnohorsko - Dvanácti kandidátům na senátora jsme položili deset otázek. Zde přinášíme odpovědi na sedmou z nich.

14.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Jan Šmok

Jaromír Strnad, ČSSD

Slovo dluh se dnes v naší republice skloňuje ve všech pádech. Slyšíte ho každou chvíli. Problémem je, že se o něm říká jen něco. Určité údaje jsou jaksi opomíjeny, zatímco na jiné se klade až neuvěřitelný důraz. Zkusím alespoň několik z těch opomíjených skutečností připomenout.
Takže - myslím, že by bylo docela zajímavé vědět, co se stalo s penězi, které vynesla privatizace někdejšího státního majetku v první polovině devadesátých let. Přestože se mnoho podniků prodávalo hluboko pod jejich skutečnou cenou, šlo celkově bezesporu o velmi nadstandardní příjmy. Kam unikly a proč, v jaké výši, k čemu byly použity? To je jedna záležitost, související se současným dluhem. Jinou ,,dírou“ do státní pokladny byla například kauza s lehkými topnými oleji, při které měl stát údajně přijít o více než 200 miliard. Připočtěte k tomu další podobné záležitosti, prohrané arbitráže, vytunelované podniky, řetězové bankroty firem a tak dále, dostanete se k částce, pro normálního občana v podstatě nepředstavitelné, díky které celkový dluh postupně během let docela slušně nabobtnal.
Velmi citelně zasáhlo státní pokladnu i nedávné snížení daní, zdůvodňované například i tím, že budou-li nižší, nebudou se jejich placení podnikatelé vyhýbat a příjem státní pokladny se zvýší. Dnes už je jasné, že to tak není a státní příjmy zaznamenaly propad. A že budou podnikatelé utíkat při vyšší dani do daňových rájů? Proč neutíkají z Finska, Nizozemí, kde jsou tyto daně ve výši 30, respektive 35 procent?
Denně také slyšíme, že náš dluh vznikl jako důsledek příliš štědrých sociálních výdajů. Je pravdou, že tyto dávky jsou zneužívány. Že by ale stát v této oblasti rozhazoval, pravdou není. Podle poslední statistiky Eurostatu dáváme na sociální věci 12 procent hrubého domácího produktu. Ve srovnání s jinými státy EU jsou to výdaje velmi nízké - průměr Evropské unie je 18,7 procenta. Méně než my vydá na sociální systém z 27 zemí EU jen šest. Přitom jsou příjmy našeho státního rozpočtu ze sociálního pojištění v EU úplně nejvyšší - v součtu od zaměstnanců a zaměstnavatelů až 38 procent.
Občanům nebo státu, popřípadě v obou případech, teď budou ,,pouštět žilou“ i sluneční elektrárny, jejichž nadměrné budování v České republice se nese na vlně vysokých státních dotací. A takto by se dalo pokračovat dál.
Takže na závěr jen malou poznámku o něčem, co se také málo prezentuje. Zadlužení České republiky patří v rámci Evropské unie k nejnižším. Ve vztahu k HDP v procentech jsou na tom mnohem hůř nejen to stále připomínané Řecko a Itálie, ale i Velká Británie, Irsko, Francie, Německo, Belgie, Nizozemí, Portugalsko, Polsko, Španělsko, Maďarsko, Dánsko a tak dále. Ano, v přepočtu na jednoho obyvatele dělal dluh České republiky v září 118 tisíc korun. Což vypadá hrozivě. Jak se ale tvářit na to, že ekonomický tygr Evropy, Německo, vykazuje z tohoto pohledu státní dluh 525 tisíc korun na občana, tedy 21 025 eur? Nebo Francie, kde toto číslo dosahuje 23 tisíc eur, tedy skoro 600 tisíc korun?
Jak je to tedy s naším státním dluhem a kdo za něj může? Kdo může za dluhy celé Evropy? Kdo může za to, že USA patří k nejzadluženějším zemím vůbec? Odpověď na to si určitě každý, kdo sleduje mezinárodní vývoj, najde sám.

Stanislav Veselý, KSČM

Tito současní politici nemohou dělat finanční reformu, když se do dnešní doby, to je 20 let zpět, negativně podíleli na tvorbě ekonomiky tohoto státu. To je kruh, ve kterém se jedni a ti samí politici točí. Z jednoho rezortu přejdou do druhého, funkčně nahoru a i dolů, ale vždy jen dočasně.

Josef Mrocek, Koruna Česká

Svést státní dluh České republiky na samotné vlády a stát je snadné a svůdné. A lehce se pak přehlédne podíl nás všech na jeho růstu. Vždyť žít v sociálním státě je tak příjemné, a nikdo z nás přitom zdánlivě nic platit nemusí.

Marie Matyášová, SPO Zemanovci

Spirála zadluženosti se neustále roztáčí a tento narůstající dluh musíme zaplatit jednoho dne všichni. Zodpovědnost za jeho výši nesou naši politici. Každá vláda slibuje a vydává více, než stačíme vyprodukovat. To zákonitě vede ke zvyšování daní, snižování dávek apod. Politici by měli nést osobně riziko svého rozhodování.

Zdeněk Nováček, TOP 09

Státní dluh je zaviněn přechodem z jedné společenské formace do jiné. Následující zmatky, hledání vlastních cest, tím pádem oslabení státu, neprofesionalita, zlé úmysly, neschopnost, mafiánství vedly k zadlužení.
Sliby a snaha udržet se u moci za každou cenu vedly k zadlužení. I nyní mnozí slibují a tvrdí, že půjčováním peněz lze dosáhnout blahobytu.
Já vidím ty konce u zadlužených lidí. Vidím zničené rodiny, rozvraty, neštěstí. Dluhy znamenají vždy jen neštěstí.
Přímá odpověď je, že jsme si dluhy zavinili sami. Nebyli jsme schopni uhlídat ty, kteří řídili moji zem.

Jana Volfová, Suverenita

Samozřejmě že bývalé vlády a politici z nich. Proto jsem podala trestní oznámení na pana Kalouska, za ony jeho nestoudné složenky, které posílal občanům před volbami. A jsem připravena se proti němu kdykoliv na obranu důchodců postavit. Oni dluh nezavinili, naopak zasluhují si naši úctu za všechnu práci, kterou pro Českou republiku udělali.

Oldřich Doležal, nezávislý kandidát

Jednoznačně politici. Politici řídí stát, politici ze základních principů zastupitelské demokracie zodpovídají za tvorbu zákonů, za hospodaření státu. Politici mají všechny prostředky a nástroje k prosazení optimálního systému řízení národního hospodářství umožňující zajistit potřebu sociálního pokroku pro poctivé občany, pro rozvoj národa.

Lucie Talmanová, ODS

Jednoznačně socialistické vlády, které vyráběly státní dluh v dobách, kdy měly tvořit rezervy.

Michaela Šojdrová, KDU–ČSL

Dluh je důsledek rychlého rozvoje naší společnosti a nároků, které máme. Po roce 1989 jsme měli nejnižší dluh z postkomunistických zemích, ale měli jsme velký vnitřní dluh v zanedbané infrastruktuře, v nízkém počtu vysokých škol, v chátrajících památkách… Dnes máme dluh třicet procent HDP. Jsme šestou nejméně zadluženou ekonomikou EU.
Strašení Řeckem není u nás namístě. Problém by mohl nastat, pokud neuděláme potřebné reformy a dluh by dále narůstal. Ekonomika státu má poměrně velkou setrvačnost a zásadní změny se nedají udělat ze dne na den (stejně jako lodní tanker neotočíte „na pětníku“). Tento dluh zavinili všichni,kdo rozhodují o veřejných rozpočtech - obce, kraje a stát. My všichni jsme chtěli mít opravené cesty, školy, nemocnice. Otázkou je, nakolik byly zakázky předražené, jestli jsme prostředky účelně využili a kolik každý z nás nedobrovolně zaplatil korupčním bossům. Tady musí reformy začít, tady je to správné místo, kde ušetřit.

Milan Vodička, Strana svobodných občanů

Státní dluh byl velmi nízký v devadesátých letech, začal se zvyšovat za vlád ČSSD, a to navzdory tomu, že ekonomika byla v letech 2001 až 2007 v růstu a příjmy státního rozpočtu se zvyšovaly. Bohužel ani za vlády ODS, KDU – ČSL a Strany zelených se nezačalo se snižováním zadlužení. Naopak „náš nejlepší ministr financí Kalousek“ dosáhl v roce 2009 nejvyšší schodek státního rozpočtu v dějinách a nyní plánuje další schodky a zvyšování zadlužení pod heslem „rozpočtové odpovědnosti“, jen už není se svými spolustraníky v KDU – ČSL, ale v marketingové straně TOP 09. Česká republika se řítí dál do stále větších dluhů. Vyrovnání státního rozpočtu je v nedohlednu a sliby o vyrovnaném rozpočtu jsou touto vládou plánovány až k roku 2016, tedy dva roky po dalších volbách.

Ladislav Exner, Věci veřejné

Dluh zaviní ten, kdo utrácí více peněz, než má v peněžence a na účtu v bance. Na tuto otázku Vám odpovím také otázkou? „Kdo že to v minulých letech utrácel naše peníze?“ No, ale my jsme si tyto lidi přeci zvolili.

Olga Zubová, Demokratická strana zelených

Ten, kdo sestavoval státní rozpočet, ten, kdo ho schvaloval. Politická reprezentace bez rozdílu barvy stranického dresu.

14.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lipová alej v Komenského sadech

Ratajská alej má druhé místo v kraji v soutěži Alej roku 2017

Pavel Dědič a iniciátor návštěvy nadrotmistr Vladimír Kosina během prohlídky letounu L-159 ALCA.
3

Čáslavská základna se nechala inspirovat projektem Ježíškova vnoučata

Policisté žádají veřejnost o spolupráci při pátrání po neznámém pachateli

Kutná Hora - Policisté se opětovně obracejí k široké veřejnosti s žádostí o poskytnutí svědectví k případu, o kterém jsme vás informovali v uplynulých dnech.

KRIMI MIX: Ukradl tři metry krychlového palivového dřeva

Kutnohorsko - Čím se zabývají policisté na Kutnohorsku? Přečtěte si krimi zprávy z regionu!

Při nehodě nebyl naštěstí nikdo vážně zraněn

Čáslav - K dopravní nehodě na tříramenné křižovatce silnice číslo I/38 a nájezdu ze silnice od obce Čáslav ulice Chrudimská došlo 11. prosince v 16.50 hodin.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT