Plynové kotle musí mít pravidelný servis

Podle odborníků leží často vina na majitelích spotřebičů. „Doporučujeme, aby byly naše kotle čištěny jednou za rok,“ uvedl Miloš Praus, obchodní zástupce společnosti Junkers. „Je to v podmínkách jejich správného provozu,“ doplnil servisní technik Josef Pokorný z Kutné Hory. Ten připojil ještě jeden problém: „Nová plastová okna hermeticky uzavírají byty a poté nedochází k žádnému odvětrání.“ Zmíněná skutečnost také mohla zavinit úterní kutnohorskou nehodu.

Oxid uhličitý je omamný plyn

Oxid uhličitý vzniká při hoření. Je to omamný plyn. „Útočí na lidské orgány a může způsobit i smrt,“ řekl Pokorný. Jeho vyjádření potvrzují i slova lékařských odborníků. „Pokud je koncentrace oxidu uhličitého příliš vysoká, může se člověk udusit,“ vysvětlil lékař Jiří Balý z kutnohorské plicní ambulance. Ten dále připojil, že kutnohorská rodina měla velké štěstí, protože stačilo jen několik minut a mohlo dojít k obrovské tragédii.

„Pamatuji si jen, jak jsem ležela na zemi“

Špatné zkušenosti s únikem oxidu uhličitého z plynového kotle má Veronika Hájková z Kutné Hory. „Vím, že jsem se v koupelně sprchovala a pak už si jen pamatuji, jak jsem ležela na zemi a mamka mě fackovala. Potom mi zvedla nohy do výšky a udělalo se mi lépe,“ zavzpomínala na dobu před čtyřmi roky dnes už osmnáctiletá studentka. V kutnohorské nemocnici tehdy strávila tři dny. „Subjektivně jsem se cítila v pořádku, ale lékaři raději doporučili rodičům, abych byla hospitalizována. Dávali mně kapačky,“ doplnila Veronika Hájková.

Pravidelná údržba

Na správné údržbě a prevenci se shodují všechny strany. „V této souvislosti apelujeme na majitele plynových spotřebičů, aby se pravidelně obraceli kvůli kontrolám na odborné firmy,“ podotkl mluvčí okresního policejního ředitelství Daniel Votroubek. Nevyčištěný a tudíž nesprávně fungující plynový spotřebič může způsobit nebezpečí jak pro obyvatele bytu, takpro lidi ze sousedství.