Město mu musí jednorázově zaplatit 6,5 milionu korun a dále mu bude posílat doživotní rentu 6000 korun měsíčně. K tomu ještě musí uhradit milion korun na soudních poplatcích. Volné prostředky ale radnice nemá, proto si na zaplacení odškodného vezme úvěr, řekl dnes novinářům starosta Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu).

Událost se stala v době, kdy kutnohorská nemocnice ještě patřila městu, nyní je jejím vlastníkem a provozovatelem Středočeský kraj. „Nějaký násilník napadl mladého člověka, který byl odvezen do nemocnice. Tam mu bylo poskytnuto lékařské ošetření a následně se ukázalo, že v tom byl nějaký problém. Ten člověk má zdravotní následky," popsal události před 12 lety Šanc.

Pacient se kvůli lékařskému ošetření soudil a nakonec uspěl. Soud podle Šance dospěl k závěru, že pochybení bylo na straně nemocnice. „Prošlo to všemi instancemi, už proti tomu není odvolání. Ty peníze teď ale nemáme, budeme si muset vzít úvěr," podotkl starosta.

Kutná Hora na letošní rok schválila příjmy 337 milionů a výdaje 332 milionů korun. Pětimilionový přebytek si ponechala jako rezervu, ta je už ale vyčerpána. „Úvěr si budeme brát za standardních podmínek, právě vypisujeme poptávkové řízení na jeho poskytovatele," uvedl Šanc.

Město si chce podle něj půjčit od banky celkem 10,5 milionu korun, protože potřebuje ještě peníze na vybudování technologického centra, jakéhosi IT systému městského úřadu. „Dostaneme na to dotaci, ale ta bude vyplacena až po dokončení akce," dodal Šanc.