Po měsíci výběrových kol, složitých příprav a těšení se na vystoupení dostali konečně finalisté letošního ročníku soutěže Palachovka hledá talent šanci ukázat, co umí, před celou školou.

V devět hodin ráno se všichni žáci i učitelé Základní školy v ulici Jana Palacha v Kutné Hoře sešli ve velké tělocvičně. Doladily se poslední detaily na aparatuře a před zaplněnou tělocvičnu předstoupili moderátoři soutěžního klání, aby program zahájili.

Nejprve se mimo soutěž představil s ukázkou své úpravy Popelky divadelní kroužek Lenky Kalfiřtové. Poté již přišli na řadu znervóznělí soutěžící.

Talentové soutěži opět vládl zpěv
První vystoupení bylo ryze sportovní. Ukázka tanečního aerobiku překvapila mnohé přítomné a soutěžící odešla s velkým potleskem. Následovaly hra na klavír a pohádkový duet princezny a švadlenky. Po něm bylo pódium opět odevzdáno do rukou rytmického aerobiku.

Po sportovní rychlovce doprovázené temperamentní melodií zklidnila atmosféru indiánská ukolébavka.

Velkým překvapením se stalo další číslo. Taneční pár ze třetí třídy předvedl cha-chu a za svůj výkon si vysloužil cenu poroty.

Po tanečním páru již následovala pouze hudební čísla. Na pódiu se vystřídaly zpěv popové písně, hra na housle, jazzový song a nakonec rockový nářez v podání žáků devátých tříd.

Vítěze soutěže vybrali bleskovým hlasováním diváci. Na třetím místě se umístil popový duet žákyň čtvrté a páté třídy. Ty získaly dvacet devět hlasů.
Jak ale většina přítomných předpokládala, o výherci se rozhodovalo mezi jazzovým vystoupení Magdy Dědičové a rockem vlastní tvorby v podání Petr Krkošové a Michala Štěpanovského.

Nakonec se hlasující přiklonili k tvrdší hudbě a zasloužené vítězství si s počtem sto dvacet šest hlasů odnesla rocková dvojice z 9. A.

Další talent se najde za dva roky
Organizátorka soutěže Jaroslava Drabešová hodnotí letošní ročník soutěže jako povedený: „S vítězi jsme počítali, protože už loni jim utekla výhra jen o pár hlasů. Druhé a třetí místo bylo ale pro nás překvapením.“

Organizátorka dále uvedla, že další ročník bude až za dva roky: „Rostou nám tu velké talenty, hlavně ty pěvecké. Jsou ale zatím malé a osvědčení soutěžící už nám naopak letos vycházejí. Navíc si budou žáci soutěže více vážit a budou se více hlásit.“

A jak se radují z vítězství mladí rockeři? „Neděláme to pro vítězství, ale pro zábavu. Radost ale samozřejmě mám,“ řekla zpěvačka a kytaristka Petra Krkošová.

Její kolega, bubeník Michal Štěpanovský, má z vítězství také radost: „Je to super. Bohužel jsem to tam zkazil, ale i přesto se to povedlo.“
Rockové dueto vystoupilo s autorskou písní „9. A“, která byla věnována třídní učitelce Zdeňce Černé. Text i melodii k ní napsal sám Michal Štěpanovský: „Měl jsem ji hotovou asi za patnáct minut. Skládala se doslova sama. Původně jsme ji chtěli zahrát až na rozloučení na konci roku, ale tohle byla lepší příležitost.“