Filmový zážitek v lůně přírody a historie si budou muset obyvatelé a návštěvníci Kutné Hory letos odříci. Letní kino v parku pod Vlašským dvorem o prázdninách promítat nebude.

„Letní kino bychom ani nemohli zajistit kvůli smlouvám s distributory,“ uvedla ředitelka Tylova divadla Jana Kozáková. V minulých letech totiž městská organizace provozovala kamenné kino Svět a zajišťovala promítání i v letním amfiteátru. Letos promítací sál v centru města pronajali soukromníkovi. A ten
s let〜ním kinem nepočítá. Bez přerušení tak bude pokračovat produkce v kině Svět.

Ani radní, kteří o kulturním dění v parku pod Vlašským dvorem rozhodují, s „letňákem“ nepočítají. „Těch akcí je v parku tolik, že se tam ani nenajdou tři souvislé týdny. Muselo by se kvůli tomu sundavat plátno – a tím se ničí,“ vysvětlil místostarosta Václav Vančura.

Kromě řady kulturních akcí se však v dohledné době s tímto parkem nic dít nebude, i když je připravena projektová dokumentace ke stavebnímu povolení. „V současné době výzvy na to, abychom mohli podat na projekt žádost o evropské peníze, zatím nejsou,“ dodal místostarosta. To však není jediným důvodem zdržení realizace obnovy parku. Radní se rozhodli ještě vyčkat s ohledem na bytovou výstavbu v lokalitě Na Rovinách spojenou s provozem továrny firmy Foxconn. „Pokud by došlo k tomu, že se bude výstavba realizovat, tak park bude možná mít i trochu jinou funkci,“ zmínil místostarosta. Pak by třeba do původního záměru na přestavbu parku mohl zasáhnout požadavek na mostek či pěší stezku vedoucí právě z tohoto směru.

Město má již hotovou studii na obnovu parku ve stylu konce 19. století, kde se počítá s malou kulturní scénou, klidovou zónou a kavárnou. Odhadované náklady činí zhruba čtyřicet milionů korun.