Proč se kácely mladé stromy?

„Nad tím by člověk brečel, nikomu to tu nepřekáželo,“ komentovala zkácení mladých javorů Alena Pospíšilová s tím, že dřeviny mohly v parku růst ještě třeba dalších šedesát let. Povoleno bylo kácení suchých stromů a sedm mladých javorů se svezlo s nimi. „Z nich byly některé různě vysoké, napůl suché, nebo tam byla třeba mrazová puklina,“ přiblížil Martin Starý z technického oddělení Městského úřadu Kutná Hora.

Obnova zeleně je o příležitosti

„Celou akci zaplatil Lekkerland za skácení topolů v jejich podniku,“ upřesnil místostarosta Václav Vančura. Při výstavbě v areálu firmy se zkácelo několik topolů a tak městský odbor životního prostředí uložil společnosti náhradní výsadbu na veřejném prostranství. „Musí zaplatit výsadbu a péči po tři roky, tedy zalévání popřípadě výměnu, pokud by některý z nich uhynul,“ vysvětlil Martin Starý. Z finančních důvodů je právě náhradní výsadba pro město dobrou možností pro obnovu zeleně.

Otázky týkající se veřejné zeleně zodpověděl Martin Starý.

Jak je to s náhradou za skácené stromy?
Ukládá se jen za zdravé stromy. Kdyby se to mělo vysázet v hodnotě těch stromů, tak to jsou obrovské částky. Jeden strom může být podle biologických tabulek třeba i kolem sta tisíc. Za jeden pokácený strom dáváme dva až tři nové.

Jaký byl záměr při vysazování těchto stromů?
Sázelo se to dál od silnice z důvodu toho, že až budou peníze, tak by se mezi stromy měl dělat živý plot, aby se park uzavřel. Z pohledu řidiče současný zbytek živého plotu je až u silnice a pokud dítě vyběhne zpoza, tak je okamžitě na silnici. Měli jsme takovou vizi, aby tam ještě byl další pruh mezi silnicí a parkem.

Existuje nějaká studie veřejné zeleně ve městě?
Žádná koncepce není, protože na to nejsou peníze. Ceny se každý rok mění. Nemá cenu to dělat do šuplíku. Musí to mít perspektivu realizace.

Plánování veřejné zeleně není pouze o té investici, ale také o údržbě, ale jistě i o správné volbě vhodných druhů keřů a stromů.
Jedna věc je běžná údržba a další věc je to několik let pěstovat do toho stavu, kdy už je to jen o udržování toho stavu. Chce to například vybrat lehko udržovatelné keře, které se jednou za rok třeba uříznou u země, vyčistí se okolí a oni zase obrostou.