Vstupuji do místnosti, ve které jsou všechny stěny, stoly a snad každé volné místo, zaplněny látkovými výrobky hýřícími tvary, vzory a barvami. Ocitám se ve světě patchworku. Není to pro mne zcela neznámý svět. Setkala jsem se ním již před lety v zahraničí a také ve mně zanechal silný dojem. Dodnes ho mám spojený s takzvaným vesnickým, rustikálním či anglickým stylem v bydlení.

Patchwork vznikl při prošívání pytlů

Do Čech přišla tato prastará technika přes oceán ze země svého původu. „Všechno máme z Ameriky, šablony, vzory, látky,“ prozrazuje Hana Pražáková, která je jednou z místních členek patchworkového klubu. Vycházíme společně s místní lektorkou kurzů patchworku Hanou Matějkovou na komentovanou prohlídku vystavených výrobků.

Jde v podstatě o zpracování kousků látek různých tvarů, různými technikami a v úzkém spojení s geometrií. „Předem dělám návrh a postupy,“ podotýká Hana Matějková. „Jednu techniku nás dělá pět a každá to máme jiné,“ poukazuje Hana Pražáková. Jsou vzory, které mohou dělat začátečníci i pokročilí. Záleží na tom, jak ho kdo ztvární, ale základy jsou stejné.

Více o patchworku čtěte v tištěném vydání Kutnohorského deníku ve středu 17. srpna.