Studentům maturitních ročníků již začaly starosti se zkouškou z dospělosti. Než ale předstoupí před komisi, čeká je ples. Tomuto slavnostnímu večeru však vždy předchází spoustu zařizování.

Pokud chtějí maturanté dobrý termín plesu, musí si sál zamluvit dlouho dopředu. To platí i o ostatní drobnostech, jako jsou jako šerpy, kamery, fotografové i případná videoprojekce k slavnostnímu nástupu. „Sál jsme zamlouvali rok dopředu a byly tam poslední čtyři volné termíny,“ uvedla Věra Pečenková, která měla maturitní ples letos v únoru.

„Jen za hudbu jsme platili deset tisíc korun. Výroba šerp nás stála přes dva a půl tisíce. Kamera a následná výroba plesového dvd přišla na dalších dvanáct tisíc. Organizace plesu spolykala hodně sil. Večer, který měl být náš, potom utekl tak rychle, že jsme si ho ani nestačili pořádně užít,“ dodala absolventka Střední odborné pedagogické školy v Čáslavi.

Studenti se snaží šetřit, kde se dá, což potvrdila i loňská absolventka obchodní akademie Magdalena Pechová. „Každý jsme měsíčně dávali padesát korun od prvního ročníku do třídního fondu. Hodně peněz padlo na stužkovací večírek,“ řekla nyní již studentka pardubické univerzity.

"Při organizaci plesu jsme se snažili šetřit, jak to jen šlo a podařilo se. Jeden spolužák se přátelil s majitelem sálu. Druhý měl tatínka ve firmě, kde jsme si nechali vyrobit šerpy. Škola nám také štědře vyšla vstříc. I přesto jsme ale dali dvacet tisíc korun jen za kapelu,“ dodala Pechová.

Atmosféru maturitního plesu si můžete oživit ZDE nebo ZDE.

Irena Blahníková