Mezi nejvíce zasněžené oblasti patří Zbraslavice, Žandov, posypové vozy ale jezdí také v okolí Čáslavi či Kutné Hory. "Sjízdnost komunikací udržujeme solením, avšak na Zbraslavicku i používáme pluhy," dodal dispečer.

Motoristé si zatím vzali varování meteorologů k srdci a po silnicích na Kutnohorsku se ve svých motorových vozidlech pohybují na konci pracovního týdnevelmi opatrně. Policisté zatím žádné karamboly podle službu konajícího operačního důstojníka nezaznamenali, klidnou službu mají i profesionální hasiči.

VÝZVA: Pořídili jste fotodokumentaci prvního letošního sněhu? Zachytili jste objektivem v této souvislosti nějakou nehodu? Pošlete nám vaše snímky na adresu: redakce.kutnohorsky@denik.cz a my je zařadíme do internetové galerie na našem webu.

Jak to vypadá ve středních Čechách

Nijak vážně zatím nezaskočilo páteční ochlazení řidiče na středočeských silnicích. Na rozdíl od horských území v okrajových částech republiky či Vysočiny, kde už se motoristé potýkali se sněžením – například na Žďársku napadlo pět centimetrů během hodiny – jsou ve středních Čechách zatím silnice pouze mokré po deštích.

„Aktuálně tu ani neprší, přestalo i mrholit – pouze se zvedají kapky od kol projíždějících aut,“ hlásil v pátek vpodvečer zpravodaj Deníku ze silnice nedaleko Miličína na Benešovsku, tedy z regionu, kterému se ne náhodou říká Česká Sibiř.

Jeho zkušenost potvrdili i profesionálové. „Máme sice práci s asistencí při nehodách, ale kolem počasí ve středních Čechách je klid,“ řekl Deníku přes šestou večer dispečer Autoklubu Bohemia Assistance.

Přizvukoval mu i dopravní expert z Kralup nad Vltavou Stanislav Huml, který se podílí na přípravě dopravního zpravodajství. „Aktuálně je hůře sjízdný pouze Boží Dar; ve středních Čechách problémy zatím nemáme. To se ale může záhy změnit. Řidiče se tak určitě vyplatí vybídnout k opatrnosti – vždyť sníh se už objevil i na dálnici D1,“ upozornil.

Že se poměry na silnicích budou horšit, upozorňují také meteorologové. Podle jejich předpovědi mají teploty během noci výrazněji klesnout, srážky tedy budou namrzat. K ránu a v sobotu dopoledne lze navíc očekávat sněhové přeháňky i v nižších polohách.

Vedle nebezpečí náledí, které může motoristy překvapit ještě v sobotu před polednem, budou číhat na řidiče také sněhové jazyky a závěje. Ty hrozí až do neděle. Jejich tvorba souvisí zejména se silným větrem, jehož rychlost dosáhne až ke 100 km/h. Riziková bude také vrstva rozbředlého sněhu – zvláště pro ty vlastníky aut, kteří podcenili příchod zimy a ještě se neodhodlali přezout pneumatiky.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu
- Náledí a namrzající srážky: do sobotních 12 hodin
- Velmi silný vítr: do sobotního rána, přibližně do šesté hodiny
- Sněhové jazyky, místy i závěje: až do nedělního večera, zhruba do 23. hodiny


Luboš Hájek, Milan Holakovský