Z klubovny vyrazily celkem tři stovky účastníků na některou z vybraných tras, a to buď po svých, nebo na kole. Každý si mohl vybrat cestu podle svých sil.

Stovkařů se letos sešlo dvanáct

Už v pátek zahájili svou pouť „stovkaři“, tedy ti, kteří ušli za pátek a sobotu celkem sto kilometrů. Podle slov hlavní organizátorky pochodu Jany Liberské bylo takových borců dvanáct.

„Rekordní počet těchto stovkařů jsme zaznamenali asi před čtyřmi lety, kdy jich bylo třiadvacet,“ doplnila Liberská.

Organizátoři měli pro letošní devětadvacátý ročník nachystané zbrusu nové cesty. Ty směřovaly na Kolínsko a účastníci se mohli cestou kochat například krásami zámku Kačina či třeba barevnou podzimní krajinou kolem Ratboře. „Chceme trasy účastníkům každý rok obměňovat. Ty staré se půjdou například zase za dva, za tři roky,“ uvedl organizátor Petr Dojčiak, který trasy připravoval.

Maminky s dětmi volily raději kratší, méně náročné trasy, které zvládly i jejich ratolesti. „Vybrali jsme si letos desetikilometrovou trasu, ale kvůli dětem jsme ji trochu zkrátili,“ řekla Eliška Valová z Kutné Hory, která si vyšla na pochod s šestiměsíční dcerou Aničkou v kočárku a star〜ší, pětiletou Emou.

Po malínském křenu se zaprášilo

V rámci startovného obdržel každý účastník v cíli diplom s pamětním razítkem a klobásu s pravým malínským křenem. A tato zelenina od pěstitele Vladimíra Dupala šla doslova na dračku. Po pětatřiceti kilogramech tohoto životabudiče se jen zaprášilo. Za dvě hodiny byl zcela vyprodaný.

Jednou z nejstarších účastnic byla osmaosmdesátiletá Věra Miškovská z Kutné Hory. „Turistice se věnuji už pětatřicet let. Nejvíc jsem šla čtyřicet kilometrů, dneska to bylo deset“ poznamenala s úsměvem Miškovská.