"Pan Kraus opravdu našel díru na trhu, a jeho nábytek pro děti najdete nejen vmnoha domácnostech, ale i vmateřských školách. Přestože pochází zmalého města, podařilo se mu vytvořit mnoho pracovních příležitostí vmístě a dnes již úspěšně vyváží své zboží i do zahraničí – do USA či Spojených Arabských Emirátů. Pan Kraus začal na zelené louce a vypracoval se znuly, což je potřeba ocenit. Firma Beneš a Lát má dnes již 200 zaměstnanců a historie podniku se datuje do roku 1938. I přes období války a komunismu se tato společnost dokázala udržet a je velmi úspěšná. Své výrobky dodává i významným koncernům do zahraničí. Navíc produktivita firmy stoupla za poslední rok o celých 27 procent. Hodně také investují do výzkumu a vývoje,“ hodnotí vítěze krajského kola porotkyně Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

Čerstvým živnostníkem ve Středočeském kraji je Martin Kraus zVysokého Újezdu. Martin Kraus vyrábí zařízení domácnosti - kuchyně, stoly, sedačky nebo židle, vše ale vmalém - pro děti od 3 do 6 let. Také druhé místo patří výrobci nábytku - Janu Bilému a jeho firmě Art-Style z Nových Dvorů na Kutnohorsku, která vyrábí repliky nábytku změkkého dřeva. Bronzovým živnostníkem je provozovatel penzionu pro seniory, Josef Strouhal zČeského Brodu na Kolínsku.

Titul PX Firma roku Středočeského kraje si zdnešního finále odvezla společnost Beneš a Lát, slévárna a strojírna a.s., zPrůhonic. Druhou příčku obsadila firma Josef Bedřich, spol. s r.o. zDobříše, která vyrábí masné výrobky a provozuje řeznictví. Třetí příčku vybojoval výrobce a dodavatel etiket pro označování textilních a kožedělných výrobků, společnost Etka, s.r.o. - Velké Popovice – Lojovice.

Ve Středočeském kraji se letos do soutěže zaregistrovalo 259 podnikatelských subjektů. „Středočeský kraj hodně těží ze svého bezprostředního sousedství sPrahou, tím pádem mají podnikatelé snazší přístup kúřadům a jsou pro ně dostupnější konzultace například při podávání žádostí o financování zfondů Evropské unie. Stejně tak jako vcelé České republice je ale i ve středních Čechách nedostatek kvalifikovaných pracovníků vdělnických profesích,“ popisuje situaci Eva Svobodová.

Kromě postupu do celostátního finále získali krajští vítězové také hodnotné ceny od partnerů soutěže.

Seriál krajských kol obou soutěží skončil 3. října volbou firmy a živnostníka roku vPraze a Středočeském kraji. Nejlepší firmy a živnostníci každého kraje se poté utkají o celkové prvenství vcelostátním finále 15. listopadu ve Slovanském domě vPraze.

Co rozhodlo o vítězi

Soutěžní princip soutěže PX Firma roku je jednoduchý: přihlásit se může každá právnická osoba zdaného regionu, která splní podmínky soutěže – nesmí mít obrat vyšší než 1,4 miliardy korun. Firmy o sobě poskytly základní údaje zúčetních výkazů, z nichž se vyhodnotily nejdůležitější ukazatele: například rentabilita, likvidita, zadluženost, aktivita, ziskovost a produktivita. Na základě těchto údajů byl vypočítán skóring. Dalším kritériem hodnocení finalistů byl rating Hospodářské komory. Třetí oblastí, která se promítla do celkového pořadí, bylo hodnocení poroty na základě doplňujících informací o podnikatelích.

Deset postupujících finalistů krajského kola soutěže živnostníků vybrala vstupní komise na základě podnikatelského příběhu. Konečné pořadí určila porota na základě dotazníků, jenž detailně a z několika směrů mapují názory na podnikatelské prostředí obklopující každého účastníka, zjišťují jeho zkušenosti z praxe i plány do budoucnosti, stejně jako překážky vpodnikání a oblasti působení podnikatele.

Vjednotlivých odborných porotách zasedají marketingoví odborníci, ekonomičtí novináři, zástupci státní správy zodpovědní za rozvoj podnikání i představitelé partnerů. Soutěže podporují Burza cenných papírů Praha, velkoobchodní řetězec Makro Cash & Carry, Raiffeisenbank, Telefónica O2 a Skupina ČEZ. Záštitu nad projektempřevzala Hospodářská komora České republiky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.