„Výrazná snaha je o eliminování dopravní nehodovosti a zamezení zbytečných ztrát na lidském životě a zdraví,“ vysvětlil důvod navýšení kontrol okresní policejní mluvčí Daniel Votroubek.

Řidiči, kteří se vrací s rodinami z dovolené nebo vyráží na předškolní nákupy, podle Votroubka absolvují kontrolu na přítomnost alkoholu, technického stavu automobilu a dodržování dopravních předpisů.

Policisté tak žádají řidiče, aby byli v silničním provozu opatrní, ohleduplní a dodržovali předpisy.

Stejně jako o víkendu budou státní policisté i městští strážníci v pozoru první školní den. „Vždy když jdou děti do školy, stojí policisté u přechodů pro chodce u škol. Je zvýšený dohled a policisté zůstávají na místě až do opuštění škol,“ řekl Votroubek.

Pro kutnohorské i čáslavské městské policisty je však kontrola na přechodech pro chodce rutinní práce. „U škol stojí městští strážníci od začátku září do konce června. První školní den bude jako každý jiný,“ uvedl velitel čáslavské městské policie Pavel Kratochvíl. V Kutné Hoře však na první týden plánují počet strážníků na přechodech podle možností posílit.

Řidiči by v okolí škol měli ubrat rychlost a být ostražití, protože děti jsou po prázdninách nepozorné a snadno může dojít k neštěstí.

ZUZANA LEBDUŠKOVÁ