„Kdo s takovou zbraní přijde a požádá o legalizaci, nebo ji odevzdá, nemusí se bát jakéhokoliv postihu. Nebude muset ani odpovídat na otázku, kde k ní přišel,“ ubezpečil občany kutnohorský policejní mluvčí Daniel Votroubek.

Policisté ověří v infosystému, že se nejedná o zbraň kradenou, po které se pátrá, a že s ní nebyl v celém schengenském prostoru spáchán trestný čin. Také projde balistickou expertízou. „Pokud nebudou zjištěny závady mechanické ani protizákonné, do dvou měsíců by měl žadatel v případě zájmu dostat zbraň zpět i s potřebnými dokumenty, které opravňují k jejímu držení. Samozřejmě jen v případě, kdy má žadatel příslušný zbrojní průkaz,“ doplnil kutnohorský policejní komisař Miloš Vágner.

Nelegální zbraně mohou jejich majitelé odevzdávat kdekoliv na policejních služebnách. V rámci zjednodušení a zrychlení celého procesu však strážci zákona žádají, aby byly pokud možno doručeny přímo na policejní ředitelství v ulici Na Náměti v Kutné Hoře. „Dosud jsme zaevidovali pětatřicet kousků. K nejzajímavějším patřily pistole Walther P38 a Mauser P08 ze druhé světové války,“ zmínil Vágner.

Pokud se majitelé rozhodnou nechat si nelegálně drženou zbraň bez přihlášení, mohou na to tvrdě doplatit. V případě jejího objevení Policií České republiky hrozí nezodpovědným střelcům obvinění z nedovoleného ozbrojování a v krajním případě až roční pobyt za mřížemi.