„Nastoupila jsem začátkem letošního roku a zatím jsem se nesetkala se situací, která by se nějak nedala zvládnout,“ řekla Petra Dudlová Deníku v Praze, kde společně s kolegy v novotou vonících uniformách skládala přísahu na krajském úřadu.

Z laboratoře míří na ulici

Po prvních měsících výcviku a praxe v terénu má usměvavá žena jasnou představu: s gaunery si poradím; pokud na ně nebudu stačit fyzicky, prostě je ukecám. Výřečná Petra je odhodlána sbírat v nejbližších letech nové zkušenosti a poznávat situace i prostředí, s nimiž se dosud nesetkala. Netají se ovšem tím, že její ambicí není věčně šlapat chodník a handrkovat se s lumpy či výtržníky.

Nastoupila sice na obvodní oddělení v Kutné Hoře a ví, že jejím úkolem je dohlížet na pořádek ve městě, ale věří, že se jí otevře cesta k postupu. A ten nositelka titulu magistr, kterási nyní před jméno píše ještě hodnost strážmistr, vidí jednoznačně. Ráda by v řadách kriminalistů bojovala proti šíření drog. „Ne, sama s nimi nemám zkušenosti a do závislosti nespadl ani nikdo z mých blízkých,“ odmítá s rozhodností myšlenku, že by snad oblékla uniformu proto, aby mohla uzavřít nevyřízené účty. „Tohle přání souvisí s oborem, který jsem vystudovala; věnovala jsem se toxikologii,“ vysvětlila. „Nejprve si to ale musím odchodit. Má to tu výhodu, že člověk hodně pochopí a poučí se,“ řekla odhodlaně žena, která by se i díky svým názorům klidně mohla stát tváří nové náborové kampaně policie.

Uniformy nemá kdo obléknout

Mezi čtyřmi desítkami nových středočeských policistů, kteří se sjeli do Prahy k přísaze, se ostatně Deník nesetkal s nikým, kdo by hovořil podobně jako předchůdci před lety: jsem tady proto, že se mi nepodařilo najít jinou práci…

To může být pozitivní signál pro nového ředitele středočeské policie Václava Kučeru, který se potýká s nedostatkem mužů a žen v uniformách. Ve středních Čechách, kde by jich měly být bezmála čtyři tisíce, chybí 584 policistů. „Nejvíc v okolí Prahy, dále na Kladensku, Mladoboleslavsku nebo Kolínsku,“ upřesnila Soňa Budská z krajské policejní správy. „Stále platí, že nejvíce bychom jich potřebovali doplnit v pořádkové policii a uniformované policii,“ doplnil ředitel. „A také k dopravní policii, což je ve středních Čechách jedna z největších bolestí,“ připomněl krajský hejtman Petr Bendl. „Těší mě proto, že tu vidím i bílé čepice,“ podotkl během přísahy.

Před čtvrt rokem zaznívaly z policejního prezidia sliby, že by problém s nedostatkem policistů ve středních Čechách mohl pomoci řešit přesun části příslušníků od cizinecké policie. Především právě k dopravákům; zejména na dálniční oddělení. „Zatím nás neposilují; mají své úkoly,“ připustil ředitel Kučera. Má jasno v tom, že se musí spoléhat především na nábor nových příslušníků, kteří ale nejprve musí projít výcvikem.

Navzdory nedostatku lidí ujišťuje, že nechystá slučování policejních oddělení či jejich rušení. Připravuje sice rozsáhlé organizační změny, ty prý ale občané nepocítí. S jedinou výjimkou – policisté by se měli stěhovat do míst, která sužuje zločinnost. „Příkladem je vznik obvodního oddělení Čestlice na Praze – východ. Působí sice jen na území čtyř obcí, ale kriminalita tam je,“ osvětlil Kučera své plány.

Jak to vypadá s počtem policistů na Kutnohorsku se dočtete zde.