„Na svých minulých i současných pracovištích jsem se u podřízených ani kolegů nesetkala přímo s korupčním jednáním. O něm jsem pouze obeznamována z médií a nebo na poradách,“ potvrdila bezúhonnost Kutnohorska okresní policejní ředitelka Blanka Matějů. „A když už by se korupce objevila, tak prostě takový člověk nemá v řadách policie co dělat,“ zdůraznila Matějů.

Trestnou činnost policistů prověřuje hned od prvotního oznámení inspekce ministerstva vnitra a následně vyšetřuje příslušný státní zástupce. „Sloužím více jak dvacet let a za tu dobu by se dalo spočítat na prstech jedné ruky, kolik policistů z okresu Kutná Hora se dopustilo trestné činnosti,“ dosvědčil velmi příznivou bilanci jeden ze zkušených policistů, který si nepřál zveřejnit jméno. Ovšem na druhou stranu naznačil, že nic netrvá věčně.

„S tím, jak se uvolňuje morálka ve společnosti, tak podle mého názoru začne stoupat i trestná činnost policistů. Stále častěji se totiž setkávám s těmi nejmladšími kolegy, kteří jsou u Policie České republiky jen proto, že nemohou najít uplatnění v civilu. Jinak by k ní nikdy nešli. A to je špatně. Ale vše ukáže až čas,“ dodal strážce zákona.

Jaké máte zkušenosti s Policií České republiky? Dávali jste někdy policistovi úplatek, nebo jste o něj byli dokonce požádáni? Napište nám své zkušenosti do diskuze.