„Jeho zrušení zcela tak nesouvisí s úspornými opatřeními, ale je to ryze pragmatická věc,“ uvedl Kučera.

Podle jeho názoru nemělo oddělení ve Vrdech ani vzniknout. „O zrušení jsme uvažovali už delší dobu. Vrdy jsou v blízkosti velkého města a služ〜bu jsme mohli a měli zajistit z Čáslavi,“ pokračoval Václav Kučera.

Policisté, kteří ve Vrdech až do konce roku slouží, ale na dlažbě nezůstanou. Budou rozmístěni podle potřeby po jiných obvodních odděleních na Kutnohorsku.

Jak Kučera také konstatoval, tím, že policisté z obce odejdou, ušetří. „Nebudeme platit nájem a službu zajistíme z Čáslavi s nižšími náklady,“ doplnil.
Další oddělení, kde jsou policisté v nájmu, sídlí ve Spolkovém domě ve Zruči nad Sázavou. Podle zručského starosty Martina Hujera roční nájem převyšuje sto tisíc korun. „Jen kvůli policistům ale město investovalo do budovy tři a půl milionu korun,“ poznamenal Hujer s tím, že dostal oficiální informace od kutnohorské policejní ředitelky Blanky Matějů o tom, že oddělení ve Zruči zůstane.

Kučera ale v tomto směru neřekl konečné slovo. „Nechci rušit oddělení v daném mikroregionu, ale nevylučuji, že se přesuneme do sousední vesnice, kde nám starosta nabídne lepší podmínky,“ nastínil Kučera.

Něco obdobného už řeší krajský policejní ředitel na sousedním Benešovsku. „V jedné obci nám řekli, že nám v žádném případě nesníží nájem a starosta druhé obce nám nabídl nájem za jednu korunu, a ještě nám nabídl pomoc s přestěhováním,“ řekl Kučera.

Ve Středočeském kraji má policie zhruba třicet objektů kde je v nájmu. „Postupně s městy vyjednáváme o snížení nájmů, abychom snížili náklady. Úspory půjdou plošně do celé služby a pochopitelně se dotknou i stylu práce,“ předeslal Kučera.

Lidé by si měli pomalu začít zvykat na fakt, že policisté už nebudou hlídkovat ve služebních autech tak často, protože i peněz na benzin ubude.
„Doposud jsem žádný tvrdý limit na benzin nevydal, protože na letošek ještě máme,“ informoval dále Kučera.

To, co policie dělá v současné době, je podle Kučery ale jakýsi „nácvik“ na příští rok, aby dostala pod kontrolu každou jízdu. „Každá jízda by měla být smysluplná a nesmí být ohrožena bezpečnost,“ doplnil Kučera.

Podle jeho vyjádření sám ostrý rozpočet na příští rok pro Středočeský kraj nemá, dostal ale první nástřel. Ten je o sedmatřicet procent nižší než ten na letošní rok.