Několik desítek kutnohorských policistů ve výslužbě mělo možnost se při svém pravidelném setkání seznámit s novým vedením kutnohorského policejního ředitelství. „Učím se od starších kolegů. A o tom to je, že si máme předávat zkušenosti,“ předeslala kutnohorská policejní ředitelka Blanka Matějů.

Letošek přinesl řadu novinek

Senioři se i po odchodu z výkonu služby zajímají o činnost policie. Ředitelka Blanka Matějů je informovala o novinkách v tomto resortu. Od nového roku platí nový policejní zákon, který obsahuje třeba kariérní řád. Ten preferuje aktivitu při vzdělávání a umožňuje tak pracovní postup.

Také udělování služebních hodností se změnilo. „Dříve jste si hodnost vysloužili,“ připomněla Blanka Matějů. Dnes se odvíjí od platových tříd, takže hodnost může jít i dolů.

Lidí mají stále nedostatek

Přestože v České republice připadá na jednoho policistu 250 občanů, což je v porovnání s jinými zeměmi poměrně příznivé číslo, tak se regiony potýkají s nedostatkem pracovníků. K prvnímu říjnu chybí sedm lidí a celkem jich slouží 210. „V podstavu jsme na tom jako okres ještě lépe než ostatní,“ vysvětlila ředitelka.

Na tom se podepisuje i fakt, že musí zajišťovat řadu okrajových služeb jako dohled na sportovních zápasech, doprovod exekutorů, či doručování soudních obsílek.

Co se týká starších policistů, tak mohou sloužit do pětašedesáti let. Musí však splňovat fyzické nároky stanovené právní normou.
Nábor nových pracovníků se skládá z fyzických a psychických testů. Poté ještě projdou základní odbornou přípravou a tříměsíční praxí. „Za mé služby jsme museli samozřejmě také absolvovat fyzické zkoušky, ale psychotesty ne,“ poznamenal jeden z vysloužilých policistů.

V objasněnosti patří ke špičce

Z celkového počtu 1 285 trestných činů od začátku roku jich bylo kolem 46 procent objasněno. Drží si tak druhé místo mezi regiony v kraji. „Pokud nám některé ty služby nevezmou, tak to bude těžší,“ předeslala Blanka Matějů.

Pořadí služeben podle objasnění

  • Zruč nad Sázavou 6
  • Zbraslavice 16
  • Vrdy 18
  • Uhlířské Janovice 19
  • Čáslav 21
  • Kutná Hora 23


Pozn.: k 1. 9. 2007 (celkový počet 80 obvodních oddělení ve Středočeském kraji)

K informacím se dostanou i v autě

Nové informační technologie umožňují policistům používat policejní systém i v terénu přímo z vozu. „My jsme si dříve vedli ke všemu jen karty,“ podotkl jeden ze seniorů s tím, že v té době ovšem nebyla taková trestná činnost.

Systém obsahuje evidenci všech spisů. „Důvodem přístupu je číslo jednací,“ vysvětlil Kubelka. Zároveň tak mohou sledovat, kdo a za jakým účelem do evidence vstoupil. Není tak možné například manipulovat s uloženými blokovými pokutami. „Nikdo jiný kromě policie se tam nedostane,“ dodal velitel Jiří Kubelka.

ELEKTRONICKÝ SPIS. Systém nazývaný „elektronické trestní řízení“ a jeho možnosti představil velitel Obvodního oddělení policie Kutná Hora Jiří Kubelka. Díky tomuto systému mohou policisté nahlédnout například do evidence zbraní, seznamu pohřešovaných, či hledaných. Velitel má k dispozici stavy policistů v případě zpohotovnění. Získá tam informace o výjezdech, z okresní pátranky. Díky počítačovému systému bude také možné elektronicky komunikovat se samosprávnými a státními úřady a policista se bude moci připojit do svého spisu z jakéhokoli místa.