Ivo Šanc, starosta Kutné Hory a krajský zastupitel: „Upřímně si myslím, že pan Rath seděl ve vazbě neúnosně dlouho. Proces celkově měl mít větší dynamiku. Tímto bych ho nechtěl obhajovat, jedná se mi spíše o jednání a kroky, které v tomto případě podnikla justice."

Jaromír Strnad, starosta Čáslavi a senátor: „Je to zcela věc soudu. Já se k tomuto rozhodnutí vyjadřovat nechci."

Zuzana Moravčíková, zastupitelka Kutné Hory a krajská zastupitelka: ,,Jsem přesvědčená, že pana Ratha mohli propustit již dříve, ne až takto po volbách. Podle mého názoru ho ve vazbě drželi příliš dlouho, všechny důkazy musí mít již shromážděné, mohl být již dávno na svobodě."

Martin Hujer, starosta Zruče nad Sázavou: „Zatím jsem neměl čas tuto událost sledovat. Neznám pozadí tohoto kroku, takže prozatím nedokážu k tomuto nic říci."

Zbyšek Valcha, zastupitel Čáslavi: „Nevím, co bych měl k této události říci. Je pravda, že byl ve vazbě extrémně dlouho a to je zvláštní. Přesto ale nechci toto nijak komentovat."

Tomáš Havlíček, člen ODS Kutná Hora: „Jeho vazba trvala skutečně dlouho a to muselo být pro všechny zúčastněné velmi nepříjemné. Žít takovou dobu v nejistotě musí být strašné – hlavně pro členy rodiny pana Ratha. I z toho důvodu tedy doufám, že se vše už co nejrychleji vyřeší."