Teplé počasí láká k pobytu v přírodě. A to nejen člověka, ale také zmije! S tím musí lidé počítat. Často ale mohou být sebevíc opatrní a plaz je přesto uštkne.

Tereza Janečková, mluvčí středočeské záchranné služby, uvedla , že uštknutí zmijí, vyskytující se na území reČeské publiky, nebývá smrtelná a většinou se obejde i bez vážnějších zdravotních komplikací. „U zdravého člověka může dojít k bolestivosti a otoku místa kousnutí,“ řekla Janečková.

Rizikovější skupinou jsou děti, staří a nemocní lidé. U nich totiž uštknutí může vyvolat alergickou reakci či poruchy srdeční činnosti. „Člověk se může také nadměrně potit, objevit se může břišní kolika, průjem, zvracení, otok obličeje, rtů a jazyka,“ doplnila další možné zdravotní problémy záchranářská mluvčí Janečková.

V nejtěžších případech se může v poměrně krátké době nastat šokový stav se selháním srdce, plic či ledvin.

Pokud se tedy stane, že vás uštkne zmije, zapomeňte na zaškrcování. „Jako první pomoc se už nedoporučuje místo zaškrcovat, protože se tím zra〜něné místo ještě více traumatizuje,“ vysvětlila důvod mluvčí Janečková s tím, že v žádném případě by se lidé neměli pokoušet jed z rány vysávat ústy! „Stačí ránu sterilně překrýt a chladit,“ dodala Tereza Janečková.

V případě, že vás zmije uštkla do končetiny, doporučují ji záchranáři zvednou nad úroveň srdce. Dále je podle odborníků vhodné místo kolem uštknutí znehybnit. Okamžitě je poté třeba zavolat záchrannou službu. Do jejího příjezdu musí zůstat pacient v klidu.

Podle Janečkové se na zmijí uštknutí podávají antihismatika. „Speciální sérum se používá minimálně, pouze v případech, kdy se jedná o výrazné zhoršení zdravotního stavu. Sérum totiž může vyvolat nežádoucí alergickou reakci. V sanitních vozech se sérum nevozí,“ dodala mluvčí.