Bezplatnou občanskou poradnu mohou využít lidé v tísni nově v Čáslavi. Její chod zajišťují pracovníci sdružení Marta Diakonie ČCE Čáslav.

„Poskytneme pomoc lidem, kteří se ocitnou v situaci, ve které si sami neví rady,“ přiblížil ředitel sdružení David Šourek. Lidé tam získají informace a pomoc při hledání vhodného řešení vlastní životní situace. Pracovníci poradny poskytnou vodítko v oblasti služeb a nového sociálního zákona. „Může se to týkat i jiných témat, například dluhového poradenství. To je pro lidi, kteří se dostali do problémů se splácením půjček a hypoték. Což je věc, která bude v Čechách velmi aktuální,“ pokračoval David Šourek.

Zájemcům se však nabídnou pomoc v oblasti rodinného poradenství.

Ta potřeba vznikla v rámci komunitního plánování. „Naše organizace se zavázala, že tuto službu zajistí. To se nám také podařilo díky dotaci z krajského Humanitárního fondu,“ zdůraznil David Šourek. V letošním roce by mělo chod občanské poradny financovat ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci běžného dotačního řízení.

Tato služba je nezávislá na organizaci. „Zatím bude poradna fungovat v objektu Diakonie. Budeme hledat nové prostory,“ přiblížil David Šourek. Otevřeno je denně. Lidé mohou i zavolat nebo využít možnosti položit otázku přes internet. Pracovník případně zajistí zodpovězení ve spolupráci s odborníkem. Pomoc bude možná například i v rámci zastupování při jednání s úřady.