„V Nymburce jsem měl určitý pocit, že medicínu už nemohu posunout nikam příliš dál. Věřím, že tady v Kolíně budou možnosti větší, přesněji řečeno, už z krátkého pobytu zde mohu soudit, že větší jsou,“ líčí své první dojmy z kolínské nemocnice. Zde se ročně narodí kolem 1200 miminek, v Nymburce je to zhruba 750 až 800.

Centrum pro první trimestr

V co nejkratší době by primář Aleš Toman v Kolíně rád dokončil několik projektů. Jedním z nich je přeměna centra prenatální péče na evropsky akreditované screeningové centrum pro první trimestr. „To se nám už téměř podařilo. Díky vstřícnosti vedení nemocnice se technické vybavení rozšíří o počítačový software, který nám umožní se evropsky akreditovaným centrem stát,“ pochval si.

Za prvních pár týdnů, po které v Kolíně působí, má podle svých slov ze svého oddělení po všech stránkách dobrý pocit. „Nechystám žádné personální změny, obecně mám pocit, že oddělení fungovalo velmi dobře bez primáře několik měsíců, což samo o sobě je důkazem kvality týmu. I když samozřejmě úplně bez vedení nebylo, kolega Hanzlík, kterého považuji za vynikajícího lékaře, jej vedl jako zastupující primář velmi dobře. Některé věci bych rád změnil, ale není tu třeba dělat žádnou revoluci, spíš jít metodou postupných změn, na kterých ale nebudu pracovat jen já, ale doufám, že celý tým,“ shrnul primář Toman.

Jeho takříkajíc koníčkem je urogynekologie, to znamená řešení problémů žen, jež trápí únik moči. „Lékaři se této problematice v Kolíně již věnují a já věřím, že rozšířím urogynekologický tým o sebe a začneme operovat ženy, které mají potíže s poruchou statiky pánevního dna. Jedná se o velmi moderní oblast gynekologie, jež se v současné době značně rozvíjí a v regionu je spousta žen, které v této oblasti mají potíže,“ vysvětlil lékař, který se porodnictví věnuje dvanáct let.

Tomanův první byl Tománek

Za tu dobu přivedl na svět na dva tisíce miminek. Dodnes si pamatuje na to první.

„Vzpomínám si velmi dobře. Bylo to v září 1998 v porodnici v Opočně, byl to chlapeček a jmenoval se Tománek,“ smál se Aleš Toman.

„Život porodníka je pestrý. Sedm let jsem pracoval jako lékař záchranné služby, takže znám porody v sanitě i porod doma, kdy jsme stačili dojet, ale ne už odvézt maminku do porodnice. Za veselou příhodu v porodnictví považuji každý porod, který dopadne dobře. A zaplaťpánbůh nyní porody většinou dobře dopadají. Porodnictví je obor, kde je hodně radosti, a proto jsem si ho asi vybral. Postupem času jsem zjistil, že je v něm i hodně starostí, ale mám ho rád a neměnil bych,“ dodal.

Primář Aleš Toman (narozen 1974) je rodákem ze Dvora Králové, studoval v Hradci Králové a řízením osudu (a manželství) nastoupil do nemocnice v Nymburce. Primářem kolínského gynekologicko – porodnického oddělení je od letošího ledna. S manželkou, jež je také lékařkou (zubařkou) má dva syny, třetí se narodí v druhé půlce února. K jeho zálibám patří myslivost a v poslední době i rybaření. „Synové hrají hokej, tak jsem vzorný hokejový tatínek. Tedy úplně vzorný ne, ale snažím se,“ směje se. „Každý víkend jezdíme na zimní stadion, s Kolínem často hrajeme, takže i kolínský stadion už znám,“ dodal.