„Kutnohorsko je velmi krásný region, který je zapotřebí více podporovat a zviditelňovat, tak aby více turistů nejen ze zahraničí nepřišlo o tak zajímavé lokality, jako jsou Kutná Hora, zámek Kačina, Čáslav, zámek Žleby či Posázaví,“ zhodnotil závěr diskuse David Rath, kandidát na hejtmana ve Středních Čechách.

Hoteliéři a představitelé turistických služeb v Kutné Hoře a v Čáslavi se zajímali o možnost získávání při získávání prostředků z Evropské unie, které lze čerpat až do roku 2016. „Bohužel krajský úřad v současné době zapomíná na malé obce a podnikatele, kteří nemají dost zdrojů na přípravu projektů pro čerpání peněz z Evropské unie. Naším cílem bude založit bezplatné a kvalitní konzultační středisko, které by standardními cestami umožnilo obcím do pěti tisíc obyvatel a podnikatelům v oblasti turistiky dosáhnout na peníze z Bruselu,“ přiblížil záměr sociálních demokratů David Rath.

Na nejen finanční podporu ze Středočeského kraje si však nemůže stěžovat ředitelka Průvodcovské služby v Kutné Hoře Ivana Vopálková. „Jak je to nyní nastavené, to snad nikdy předtím nebylo. Podařilo se nám domluvit na spolupráci se Středočeskou turistickou informační službou. Výsledkem by mělo být zviditelnění Kutné Hory i památek v okolí,“ poznamenala Ivana Vopálková.

Majitele pivnice Dačický Pavla Ciklera zaujalo především vystoupení Tomio Okamury, který upozornil, že z hlediska organizovaných zahraničních skupin turistů není v Kutné Hoře prostor pro jejich delší pobyt. „Výprava stráví v České republice v průměru tři dny a z toho nocuje převážně v Praze. A jinak tomu asi nebude. Měli bychom se proto zaměřit více tuzemské turisty, zejména z Prahy,“ reprodukoval Okamurovo doporučení Pavel Cikler.

Diskuse o rozvoji cestovního ruchu se uskutečnila v rámci pondělního výjezdu poslanců Davida Ratha a Milana Urbana na Kutnohorsko. Ti absolvovali také návštěvu Hasičského záchranného sboru v Kutné Hoře a další setkání.