V kutnohorském regionu se uvažuje o zrušení dvou poštovních poboček, v Paběnicích a Třeboníně.

„Pro staré lidi jako jsme my by bylo dojíždění na poštu do Čáslavi velmi komplikované. Navíc každá cesta stojí peníze a ztratíme s ní půl dne,“ strachuje se důchodkyně Marie Olivová z Třebonína.

V obcích panuje nejistota

Obavy, jistě pochopitelné, přiměly Třebonínské k sepsání petice, ke které připojili své podpisy i obyvatelé obcí Souňov, Hraběšín a Chedrbí. Ti poštu využívají také.

Stejná nejistota panuje i v nedalekých Paběnicích. Zdejší obecní zastupitelstvo vydalo prohlášení, ve kterém se obrací, kromě dalších, na senátora Bedřicha Moldana či hejtmana Petra Bendla. Hovoří v něm o diskriminaci malých obcí a důrazně požaduje přehodnocení rozhodnutí rušit nerentabilní kamenné pobočky.

„Chceme naši poštu zachovat a jsme připraveni o ni bojovat,“ rozhodně řekla místostarostka Paběnic Věra Zdeňková.

Mobilní obsluha jako řešení?

Česká pošta nabídla zatím obcím tři varianty, jak by měla situace v poštovní obsluze obyvatel do budoucna vypadat. Dvě z nich jsou pro malé obce v podstatě nepřijatelné – dotovat pro〜voz poboček z obecního rozpočtu se rovná ekonomické sebevraždě a uvažovaná forma franšízy předpokládá najít na malé vesnici podnikatele, ochotného provozovat kamennou pobočku. Navíc není legislativně zcela dořešena, byť se na podobě příslušných právních úprav pracuje a měly by být scháleny nejpozději v druhé polovině příštího roku. Jednou provozoven existujících již v současné době je například známá poštovna na Sněžce v Krkonoších.

Třetí variantou jsou takzvaná mobilní obslužná místa. Jedná se o způsob obsluhy speciálními auty vybavenými tak, aby mohla poskytovat poštovní služby v celém rozsahu stejně jako stávající kamenné pobočky. Tento způsob se zdá nevhodný z toho důvodu, že mobilní pošta zastaví v místě na pouhých dvacet či třicet minut a musí pokračovat dál. Zdání ovšem částečně klame. Občané, kteří by nestihli zastávku vozu, si totiž mohou telefonicky určit dobu a místo, kam za nimi mobilní pošta dojede. Dokonce není nutné ani telefonovat, lze tak totiž učinit dokonce pouhým vhozením papíru se žádostí do poštovní schránky.

Protesty patrně nijak nepomohou

Tato fakta, doposud nepříliš známá, by možná mohla změnit názor obyvatel na celou situaci. Současné petiční akce nejspíš nebudou obyvatelům Paběnic, Třebonína a dalších obcí, které se ocitly v podobné situaci nic platné. Pokud nedojde k dohodě na formě dalšího provozování poštovních služeb v obcích, Česká pošta může nakonec přistoupit k mobilní obsluze přes protesty občanů. Oporu v zákoně pro toto řešení totiž má.

„Pošta je samozřejmě povinna zajistit poštovní obsluhu, to jí ukládá zákon, který zároveň velmi přísně definuje objem úkonů, jenž musí být prováděny. Zákon ovšem rozhodně neurčuje, zda tak učiní v kamenných či mobilních pobočkách,“ vysvětlil Ivo Mravinac, mluvčí České pošty.