„Jednání nebylo nejjednodušší a trvalo dost dlouho. Volba nakonec nebyla jednoznačná, ale jak já, tak dva místostarostové nakonec zvoleni byli,“ řekl nový starosta Richard Vlček.
Místostarosty byli zvoleni Karel Novotný a Jindřich Vondráček, který v zastupitelstvu nahradil odcházejícího starostu Zdeňka Strašila.
V Potěhách je politické rozložení po volbách následující – pět zástupců ČSSD a šest nezávislých. Nový starosta je z kandidátky ČSSD, už to navozuje možné komplikace při samotné volbě. Nakonec volba dopadla dohodou a Richard Vlček byl zvolen.
Všechny tři posty v Potěhách jsou posty neuvolněnými.
„Na tomto modelu – neuvolněný starosta a dva místostarostové jsme se dohodli už před časem, je to jak z finančních důvodů, tak i proto, že přeci jen ve třech lidech lépe funguje zastupitelnost na obci,“ vysvětlil nový starosta.
Velké spory obcí nezmítají, proto se starosta bude soustředit především na běžný chod obce, i když se starostmi a problémy počítá.
„V obci se dodělává kanalizace, na tu jsme měli poměrně velký, osmimilionový, úvěr. Ten však brzo splatíme a po této stránce se nám bude lépe dýchat,“ dodal.
První věcí, kterou však musí zařídit, je vybrat nejlepšího kandidáta pro místní hospodu.
„Ten současný v srpnu končí, a tak hledáme od září nového. Hospoda prostě musí ve vesnici být, to jinak nejde,“ podotýká s úsměvem.
Má určitě pravdu, protože kdyby se hospoda musela zavřít, pak by se jen těžko vyplnilo jeho přání, které vyslovil po startu do nové funkce.
„Abychom v této sestavě ty zbylé tři roky vydrželi a žádný starosta nebo funkcionář se už volit nemusel,“ shrnul.
Další volba starosty čeká obec Horky II u Zruče nad Sázavou. Tam se sice konala už dvakrát, ale neúspěšně. Její třetí kolo se dá očekávat v nejbližších týdnech.