Zájem byl po celý den nemalý, avšak knihkupci se shodovali, že žádné fronty na Harryho Pottera se nestály. „Možná je to tím, že lidé žijí v domnění, že dnes je Harry Potter k mání v Praze a velkých městech, a do Kutné Hory dorazí až se zpožděním. Tak to však není,“ uvedl jeden z nich.

Mnozí z prodejců kvůli Potterovi dokonce otevřeli dříve, než obvykle. V čáslavském knih〜kupectví Chrpa – Linek si mohli fanoušci čaroděje Harryho zakoupit vysněnou knihu už v sedm hodin ráno, v kutnohorském obchodě s knihami Pergamen – Booknet v Tylově ulici otevřeli dokonce už v 6 hodin. „Ale první zájemce dorazil už tři minuty před šestou,“ přidala zajímavost knihkupkyně Jaroslava Šátková.

Rekord však zřejmě drží obchod U Stříbrného groše na Palackého náměstí v Kutné Hoře, který dal čtenářům možnost zakoupení zmíněného literárního hitu už v půl šesté. “Po Vánocích, kdy se knižní trh uklidnil, je to raketa, která čtenáře vyburcovala k tomu, aby měl tento fenomén ve své knihovně,“ řekla Jiřina Francová z tohoto knihkupectví.

„Zájem by mohl být vždycky o něco větší, ale není to špatné. Zhruba dva ze tří zákazníků si jdou pro Harryho Pottra,“ sdělil Josef Loub z čáslavského knihkupectví Chrpa – Linek. Před jedenáctou hodinou dopoledne bylo podle jeho slov prodáno pětadvacet kusů této knihy. Možná ještě větší zájem zaznamenali v kutnohorském obchodě Pergamen – Booknet. „Zatím jsme prodali okolo třiceti výtisků,“ hlásila Jaroslava Šátková už v půl desáté.

Ne všichni zájemci mohli však i přes vstřícnost obchodníků vytouženou knihu získat. Obrovské fanynce kultovních příběhů malého čaroděje Nikole Karlové, studentce kutnohorského gymnázia, v tom například zabránila nemoc. Jedinou útěchou je pro ni skutečnost, že díky své výborné znalosti angličtiny má sedmý díl Harryho Pottera již přečtený v originále. Jeho české vydání si však, stejně jako všech〜ny předchozí díly, hodlá co nejdříve zakoupit. „Pošlu tam mamku nebo bráchu,“ doufá.