Napadená dvojice si útok nepamatuje

Při krvavých útocích se trojice nejdříve vrhla na čtyřiadvacetiletého muže a o rok staršího kamaráda z Kutné Hory. Zatímco jeden z nich je doma, druhý se spoléhá na péči lékařů kutnohorské nemocnice. „Moc si toho ani jeden z nich nepamatuje. Spíše loví v paměti. Není jim dobře,“ uvedl přítel napadených, který si nepřál uvést své jméno.

Mladík bojuje o život v nemocnici

Později násilníci zaútočili na čtyřiadvacetiletého muže z Kolínska. Ten nyní leží v pražské nemocnici na Vinohradech. Je v kritickém stavu a doslova bojuje o svůj život. „Utrpěl opravdu těžký úraz mozku,“ vysvětlila Hana Vránová z pražské nemocnice.

Náhoda nebo jen žert?

Co stálo za brutálním útokem trojice dvacetiletých mladíků při Sedlecké pouti, která tento týden skončila v Kutné Hoře? Dva jsou v současné době ve vazební věznici, poslednímu z nich zatím podíl na masakru nebyl dokázán. Policie však na tom pracuje.

„Otočili se, co se děje, a trojice na ně zaútočila“

Prvními terči útoku byli čtyřiadvacetiletý a pětadvacetiletý muž z Kutné Hory. „Podle jejich kusých vzpomínek šli po pouti. Neznámá trojice prý nejdříve nahlas řvala. Kluci se otočili, co se děje a v tu chvíli se na ně trojice vrhla,“ popsal přibližnou situaci kamarád napadené dvojice. Jeden z mladých mužů si podle něj nepamatuje vůbec nic a na nepříjemnou situaci se pomalu snaží vzpomenout. „Druhý ví, že na ně na pouti někdo zaútočil, že přitom chtěl kamarádovi pomoci, ale pak si již na nic nevzpomíná,“ pokračoval dále přítel napadené dvojice. První z mladíků byl z kutnohorské nemocnice již propuštěn domů. Druhý je stále v péči lékařů.

Napadený muž má těžce poraněný mozek

Nejhůře dopadl další napadený, čtyřiadvacetiletý muž z Kolínska. Leží po náročné operaci na jednotce intenzivní péče Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, kde je mu věnována zvýšená lékařská péče. „Byl odintubován, není již tedy napojen na přístroj, přesněji na umělou plicní ventilaci, která jej udržovala při životě,“ uvedla Hana Vránová z pražské nemocnice, podle které je tato zpráva mírně pozitivní.

Z anesteziologicko–resuscitační kliniky byl mladý muž přeložen na neurochirurgickou kliniku. „Je totiž bohužel v kritickém stavu kvůli tomu, že má těžce poraněný mozek. Jeho stav je vážný. Kdykoliv se může stát, že se opět dostane do stavu, kdy bude přístroje potřeba,“ pokračovala Hana Vránová.
Podle neověřených informací mladému muži správně nefunguje mozek. Není s ním kvůli tomu možné navázat komunikaci.

Dva násilníci jsou ve vazbě, třetí spolupracuje

Dva z útočníků skončili ve vazbě. „Mohli by se dále dopouštět trestné činnosti, nebo by se mohli vyhýbat trestnímu stíhání,“ vysvětlil okresní policejní mluvčí Daniel Votroubek. Oba násilníci byli obvinění z výtržnictví a ublížení na zdraví. Třetímu z nich zatím nebylo dokázáno, že by se na brutálním útoku aktivně podílel. „Vystupuje jako svědek, s policií spolupracuje. Vše je ve stádiu vyšetřování,“ podotkl dále Votroubek.

Co se vlastně na Sedlecké pouti v pondělí večer stalo?

Trojice dvacetiletých mladíků z Kutnohorska v pondělí vpodvečer popíjela v prostorách Sedlecké pouti. V sousedství kruhového objezdu nejdříve krátce před 19. hodinou napadla pěstmi a kopanci dva Kutnohoráky, čtyřiadvacetiletého muže a jeho o rok staršího kamaráda. Trojice násilníků si však nedala pokoj a asi o hodinu později brutálně zaútočila na čtyřiadvacetiletého muže z Kolínska. Na místo dorazila policie, která všechny tři útočníky zajistila. Dvojici, která byla napadena nejdříve, vůz záchranné služby převezl do kutnohorské nemocnice. Muže z Kolínska sanita okamžitě převezla do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, kde byl následně operován.

Anketa - Jak byste potrestali mladíky?

Ilona Pacáková, 21 let, Kutná Hora:
Je to hloupá zábava napadat pod vlivem alkoholu nevinné. Asi bych jim doporučila jinou zábavu, třeba sport.

Luboš Hynek, 21 let, Kutná Hora:
Já bych je hned poslal do vězení. Pokud se napadený mladík neprobere, tak bych jim dal minimálně osm let.

Petra Urbanová, 19 let, Čekánov:
Zavřela bych je do vězení s větší ostrahou minimálně na tři roky. Před tím bych je poslala na léčení z alkoholu.

Miroslav Hvězda, 28 let, Kutná Hora:
Za své činy by měl každý nést odpovědnost. Tohle není určitě první ani poslední případ napadení na pouti.

Daniel Vágner, 28 let, Kutná Hora:
Určitě by si to měli odsedět. Doufám, že soud rozhodne správně. Je divné, že nikdo napadeným nepomohl.