Hladina tohoto vodního toku ve Žlebech podle odhadu místního starousedlíka Zdeňka Prince stoupla do takové výše naposledy asi před třemi lety. Zdeněk Princ bydlí v místě, kde se obvykle voda z koryta řeky vylije jako první.

„Byl u mě náš starosta a nabízel mi pytle s pískem, já jsem je však odmítl,“ řekl Princ. Podle jeho letitých zkušeností jeho obydlí nebezpečí tentokrát nehrozí.

„To když byly ty velké povodně v Praze, tak jak říkám, to byly tkanice vody z nebe, ale tenhle déšť nás neohrozí,“ dodal Princ.

Rodinný dům Princových je podle starosty obce Vladimíra Šindeláře jedním ze čtyř domů, které jsou v zátopové oblasti.

„Je u nás první povodňový stupeň, hladina řeky je na sto sedmdesáti centimetrech. Přehrada Pařížov to drží, ale vody přibývá. Přitéká do ní 27 kubíků vody za vteřinu a odpouští se 25,“ hlásil situaci ve Žlebech Šindelář. S dobrovolnými hasiči řešili odvodnění v obci, aby voda nevlétla do zahrad.

V důsledku množství dešťových srážek bylo totiž už ve středu na tísňovou linku hasičského záchranného sboru oznámeno, že v ulici V Chalupách ve Žlebech dochází k zatopení pozemku v blízkosti rodinného domu.

„Hasiči z Čáslavi provedli odbourání podezdívky zahrádky, čímž došlo k lepšímu odtoku vody z pozemku. Místní dobrovolná jednotka postavila hráz z pytlů naplněných pískem a umyla vozovku od naplavené zeminy,“ konstatoval kutnohorský hasičský inspektor Luboš Kovanda.

Hladina Doubravy stoupla ve Žlebech o více než jeden metr nad normál.

Hladina se zvedla nad tři metry

Ráno informoval zručský starosta Martin Hujer rozhlasem obyvatele města o vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity.

„Podle předpovědi by ovšem hladina řeky neměla stoupnout přes tři metry a nehrozí žádné nebezpečí,“ uvedla asistentka zručského starosty Ludmila Vlková s tím, že pokud by se okolnosti změnily, bude městský úřad občany včas informovat.

Ve Zruči voda zatopila cestu od nové lávky u stadionu k náměstí do staré Zruče.

V Kácově byl vyhlášen druhý povodňový stupeň ve čtyři hodiny ráno. Dopoledne výška hladiny řeky dosahovala u železného mostu v městysi 320 centimetrů.

„Prognóza je zatím příznivá a přestává intenzivní déšť. Povodí Vltavy nám hodně pomáhá tím, že na přehradní nádrži Želivka zachycují plné maximum,“ řekl kácovský starosta Jaroslav Buchal.

Podle něj jsou obyvatelé Kácova o současném stavu informováni v souladu s povodňovým plánem. „Současný stav bych přirovnal k letošnímu jaru, když tál sníh. Je to obdobná situace. Řeka je v našem katastru v korytu a pivovar také odolává,“ uvedl Buchal dopoledne. Ve zmíněném pivovaru jsme se však na vlastní oči odpoledne přesvědčili o tom, že voda objekt zaplavila.

Hasičský záchranný sbor Kutná Hora se zatím na žádných likvidačních či bezpečnostních opatřeních nepodílí.

O víkendu má být slunečné počasí

„Jsme samozřejmě v kontaktu se starosty v postižených oblastech. Zatím není ani předpoklad větších problémů na Sázavě. Situaci monitorujeme. Žádné likvidační práce na Sázavě ani na Doubravě neprobíhají a není předpoklad, že by se tam mělo něco uskutečnit. Ale jsme připraveni na vyžádání starostů se účastnit jakékoli činnosti,“ konstatoval ředitel územního odboru Hasičského záchranného sboru Kutná Hora Jiří Pokorný.

Podle meteorologa Josefa Hanzlíka z Českého hydrometeorologického ústavu Kutnohorsko v pátek čeká krásný den.

„Bude polojasno až skoro jasno. O víkendu nás čeká slunečné počasí a teploty se budou pohybovat přes den nad dvaceti stupni. Od příštího týdne se můžeme opět připravit na přeháňky a bouřky, ale teploty zůstanou nad dvaceti stupni,“ uzavřel Hanzlík.