Slepice k sousedům, koťata na půdu

Nástup velké vody byl bleskový a nečekaný.

„Slepice jsem odnesl k sousedům, koťata jsme dali na půdu. Sami jsme se ženou už byli sbalení, kdyby bylo potřeba před vodou utéct, stoupalo to hrozně rychle, báli jsme se. Modlíme se, aby už nepršelo,“ povzdechl si Josef Rakaš z Močovic, u kterého se kalný proud Klejnárky zastavil až před hrází z pytlů naplněných pískem chvíli před tím, než mohla voda vniknout do domu. Lépe na tom nebyl ani jeho soused.

„Máme zatopený sklep i garáž, chybělo málo a voda by se dostala i do domu. Žiji v Močovicích pětašedesát let, ale něco takového vážně nepamatuji,“ konstatoval v sobotu pozdě odpoledne unaveně Petr Jarůněk.

Oba dva však mohli, při vší smůle, mluvit o štěstí. To se ovšem vyhnulo domku důchodkyně Marie Jirušové. Voda v místnostech dosahovala v době kulminace povodně téměř čtvrt metru nad podlahu.

„Musíme vyklidit, co ještě zbývá. Nábytek, ten je většinou zničený, otlouct omítky tam, kde to jde. V kuchyni je například ytong, ten se otlouct nedá, snad pomůže Savo,“ shrnul stručně v neděli dopoledne pracovní program pro příští dny synovec paní Jirušové Antonín Gábik.

Stejný program čeká na další obyvatele vesnice, poprat se budou muset s vyčerpáním vody ze sklepů, odstranění nánosů bahna z veřejných komunikací i ze zahrádek. Močovice patří k oblastem, ve kterých se sobotní povodeň podepsala nejhůře. Dramatická situace nastala v době kulminace toku Klejnárky na betonové lávce přes říčku.

Chlapi bojovali o lávku

Skrz zábradlí se valila voda, na mostku stáli močovičtí chlapi a snažili se, seč jim síly stačily, rychle odstraňovat všechno, co dravý proud přinášel. Lávce toho ke zřícení mnoho nechybělo, kritická situace nastala zejména v okamžiku, kdy se o pár stovek metrů proti proudu zřítil vzrostlý strom, patrně podemletý vodou. Naštěstí nepadl přímo do koryta, kde by několikatunový kmen mohl způsobit velmi vážné potíže. A krátce poté už bylo jasné, že Močovičtí svůj boj o lávku s nezkrotným živlem vyhrají, voda začala klesat!

Silnice se za chvíli proměnily v řeky

„Ve Vrdech, v části Lázně, jsou zatopené dva sklepy a silnice na Vinici se proměnila v řeku,“ popsal stručně v sobotu situaci vrdský dobrovol〜ný hasič Jaroslav Jelínek. Hasiči ve Zbyslavi kontrolovali řeku Doubravu z mostu a museli uzavřít zatopenou silnici vedoucí na Výčapy. Teprve při kontrole krátce po sobotní půlnoci to začalo vypadat, že hladina Doubravy stagnuje, nebo stoupá už jen velmi pomalu.

Jestli se rozprší, bude zle

Rozvodněná Hostačovka dělala starost také dobrovolným hasičům z jednotky Zehuby - Kamenné Mosty.

„Máme pohotovost, všechno musíme objíždět. Připravené jsou stříkačky. Zásahová jednotka je doma v pozoru. Voda do domů ale zatím nejde. Vypadá to, že ochabuje, takže to budeme sledovat. Jestli se ovšem rozprší, tak to bude hodně zlé na celém Kutnohorsku,“ obával se starosta dobrovolných hasičů Zehuby - Kamenné Mosty Vlastimil Moravec. Jeho obavy se k všeobecné úlevě nenaplnily, hladina Hostačovky začala skutečně klesat a nic tom nezměnil ani poslední příval deště krátce po sobotní půlnoci.

Plavaly brambory i holubníky

Říčka Brslenka napáchala škody i v Drobovicích.

„Voda zaplavila zahradu, plavaly brambory i holubníky. K tomu, aby se přelila do domu, zbýval centimetr,“ konstatoval neradostný stav věcí Emil Murárik, obyvatel nejníže položeného domu. Zaplaveny byly také sklepy v dalších domech.

„Voda opadla, už se vrátila do koryta. Zaplavený byl jeden dům, blízko řeky, jinak měli lidé vodu hlavně ve sklepech. Hodně nám pomáhali hasiči. Škody snad nejsou vážné, jen těch pár zaplavených sklepů. Sledujeme řeku dál, ale vypadá to, že už pršet nebude,“ přiblížil starosta Drobovic Jiří Zajíc.
Největší povodeň zažili zatím v Drobovicích v roce 2002. Tato sobota byla ale zcela ojedinělá. Podobně jako v Močovicích tolik vody nikdo nepamatuje.

Nezkrotný vodní živel řádil v sobotu i ve žlebské oboře.

Oborník Zdeněk Nevole ze Žlebů bydlí velice blízko rozvodněné řeky Doubravy.
Víc starostí, než osud vlastního majetku, mu však dělají zvířata v oboře ležící na jindy docela poklidné říčce Hostačovce.

„Ukáže se, co voda všechno přinese. Za posledních patnáct minut stoupla hladina o deset centimetrů. Některá zvířata jsme z ukázkové obůrky pustili ven a budeme stav řeky hlídat,“ prozradil část krizového postupu Zdeněk Nevole. „Pokud to bude stoupat dál, vypustíme všechna zvířata a potom je zase na krmení snad dostaneme zpátky. Neradi bychom o něco přišli,“ dodal žlebský oborník.

Hlavní práce však čeká na zaměstnance obory, až voda definitivně opadne.

Voda se vylila pod kostelem

Zatopeno bylo několik hodin i centrum Církvice, voda se vylila za mostem pod kostelem. Klejnárka zatopila vozovku, zahrady a sklepy několika domů. Situaci kontrolovali hasiči i policisté.

Hladina stoupala i v Kácově

Rozvodněná Sázava nadělala problémy i pořadatelům Sázavafestu v Kácově. Zrušit museli program ve stanu Balbínka, navíc, kvůli nepřízni počasí, většina návštěvníků opustila festival předčasně, do konce programu zůstaly jenom zhruba dvě tisícovky nejvytrvalejších. Kvůli vodě muselo být vyklizeno tábořiště U kouzelníka a parkoviště na nábřeží pod zámkem.

Zuzana Lebdušková, Jan Šmok