V Kutné Hoře poměrně suverénně zválcovalo politickou konkurenci volební uskupení Šance pro Kutnou Horu. K získání většiny v zastupitelstvu mu scházel pouze jediný mandát. Suveréna komunálních voleb tak čekají další jednání. K jejich průběhu se lídr Šance a kandidát na starostu Ivo Šanc vyjádřil v úterý po poledni.

„Jednání jsou na dobré cestě, komunikujeme s ČSSD, s paní inženýrkou Moravčíkovou a jejím týmem. Samozřejmě všechny ty věci oni, stejně jako i my, musí projednat s členskou základnou,“ vysvětlil Šanc. Podle něj by měla být i nadále zachována praxe, kdy jsou obsazeny dva posty místostarostů. Je velmi pravděpodobné, že jeden z nich bude z Šance a druhý z ČSSD. Konkrétní jména zatím ale nepadla.

„Co se týká našeho návrhu na místostarostu, máme určité představy, ale bylo by neseriózní o nich mluvit, dokud jsou ty věci ještě v jednání,“ dodal Šanc.

K variantě radniční dvojkoalice se staví vstřícně i zástupci ČSSD.

„Samozřejmě, ta varianta dvojkoalice je možná, byla by tam jasná většina, dalo by se protlačit vše, co by bylo potřeba, ale vzhledem k tomu, že ta prvotní nabídka pro nás nebyla úplně nejlepší, není ještě nic dojednáno. Rozhodně bychom nechtěli, aby se ČSSD dostala do pozice, kdy jenom odmává, co řeknou Šancovci,“ konstatovala v úterý Zuzana Moravčíková, lídr kutnohorské kandidátky sociálních demokratů v letošních komunálních volbách. Také pro ČSSD je přijatelná varianta, kdy by její kandidát obsadil post místostarosty. Zmíněným kandidátem by byla právě náměstkyně středočeského hejtmana Moravčíková.

Povolební dialog mezi Šancí pro Kutnou Horu a ČSSD by mohl vyústit v konkrétní závěry již během středy.

„Ve středu bychom měli mít jednání s panem doktorem Šancem a pravděpodobně i pány Francem a Bartoněm. Probereme ještě eventuální další varianty. Myslím si, že by se ve středu mohlo rozhodnout, jak to dopadne. Ale ještě není ruka v rukávě“ popsala scénář jednání v úterý v odpoledních hodinách Zuzana Moravčíková.

V Čáslavi mají jasno

Celkem přehledná je situace v Čáslavi, kde podobně jako v Kutné Hoře chyběl vítězi komunálních voleb jediný mandát k získání většiny. Čáslavská ODS má nakročeno k odchodu do opozice a vítězní sociální demokraté jednají se Sdružením nezávislých kandidátů. Jediný mandát Filipa Jerieho jim totiž úplně stačí.

„Na tom jednom křesle jsme dohodnuti s Nezávislými, v pátek máme jednání uvnitř ČSSD jak s výborem místní organizace, tak se zvolenými zastupiteli, a uvidíme, jakým způsobem budeme postupovat dál,“ předestřel povolební program lídr čáslavské ČSSD Jaromír Strnad.

Na post starosty navrhne ČSSD s téměř stoprocentní jistotou právě Strnada. Vítězové voleb ovšem chtějí obsadit svým kandidátem rovněž post místostarosty. „Navrhnu na toto místo Jiřího Havlíčka,“ měl už včera jasno Strnad.

Uhlířské Janovice čeká ještě jednání

V třítisícovém městečku se o přízeň voličů ucházeli nejúspěšněji Nezávislí 2010 s lídrem Jiřím Buchtou, současným místostarostou a kandidátem na místo uhlířskojanovického starosty pro příští volební období.

„Zvažujeme nabídku spolupráce s ODS, vše je nyní v jednání. Chtěli bychom ctít nepsané pravidlo, že vítězná strana navrhuje kandidáta na starostu a druhá v pořadí na místostarostu,“ konstatoval Jiří Buchta.

22. října 2010 /aktualizováno/ Ve vývoji povolebních jednání v Kutné Hoře došlo k zásadnímu zvratu, čtěte v sobotním tištěném vydání Kutnohorského deníku 23. října 2010!