„… doposud máme registrovaný pouze jeden případ u dívky, která dlouhodobě nebyla ve škole – onemocněla doma, nákazu do školy nemohla přenést,“ píše na téma prasečí chřipky na internetových stránkách školy ředitelka Alena Kotrbová.

Kutnohorská hygiena ale nový případ viru H1N1 nezaznamenala. Podle Ivy Domasové epidemiologického oddělení to ale nemusí znamenat, že zmíněné dítě nemůže být skutečně nemocné prasečí chřipkou. „Onemocnění prasečí chřipkou se běžně hned nevyšetřuje. Rodiče ve škole samozřejmě mohli uvést, že dítě má prasečí chřipku. My ale pouze nemáme laboratorní vyšetření,“ řekla.

Možnost, že člověk může prodělat nový typ chřipky, takzvanou prasečí neboli mexickou chřipku, bez prokázání objektivním laboratorním vyšetřením, potvrdila čáslavská lékařka Ruth Adamová. Jak vysvětlila, prasečí chřipka se laboratorně prokazuje pouze u pacientů ve vážném klinickém stavu, kteří se většinou hospitalizují.

„Z klinického průběhu se nový typ chřipky poznat nedá, příznaky má velmi podobné s běžnou sezonní chřipkou. Že se jedná o chřipku pandemickou, se můžeme pouze domnívat, například v případech, kdy byl pacient očkován na očekávanou sezonní chřipku, a přesto má příznaky chřipkové,“ řekla Adamová s tím, že sama už několik takových případů zaznamenala.

„Podle pokynů epidemiologů se v ambulantní praxi skutečně laboratorní vyšetření k objektivizaci typu probíhajícího chřipkového onemocnění nemá provádět. Není to nutné, protože drtivá většina případů má lehké klinické průběhy. Při zachování obecných doporučení, jako je klid na lůžku, podávání léků na horečku i proti bolestem hlavy, kloubů a svalů a dále za dostatečného přísunu tekutin a vitamínů, onemocnění většinou do týdne ustoupí. Ve výhodě je ten, kdo se ve vhodném období, nejlépe v průběhu října, nechal očkovat proti očekávané sezonní chřipce, protože nebude zbytečně oslaben preventabilní infekcí a lépe snese případně onemocnění novým virem,“ dodala lékařka.