„Zvýšený zájem o Tamiflu jsme zaznamenali. Tyto léky ležely od doby, kdy se začalo mluvit o ptačí chřipce, na skladech, a dlouhou dobu se neprodal ani jeden. Zato například toto úterý jsme vydali sedm balení,“ sdělila magistra Helena Šourková z Lékárny na poliklinice v Kutné Hoře.
Totéž potvrdila i zaměstnankyně kutnohorské lékárny U Kauflandu. „Registrujeme zejména zvýšené množství dotazů. Množí se i objednávky.
„Zvýšený zájem je, nikoli však masový. Pociťujeme to hlavně na dotazech zákazníků,“ uvedla Jarmila Marková z Lékárny U Jednorožce na Rejskově náměstí v Kutné Hoře.
Největší zájem je mezi lékaři
Rostoucí zájem se netýká jen zmíněného léku Tamiflu. Lidé se ptají dokonce i na dýchací roušky, které je mají před přenosem virového onemocnění ochránit. Přitom sami zdravotníci považují masový nákup těchto pomůcek za nesmyslný. „Roušky mají smysl tam, kde už se nemoc objevila. Což není u nás. Opravdu nemá cenu, abychom v České republice chodili s rouškami na ústech,“ řekla jedna z lékárnic.
Zdá se také, že obavy z nemoci jsou různé v různých částech okresu. Myslí si to i Ivana Nádvorníková z Lékárny Magnolie ve Zruči nad Sázavou. „Na Tamiflu se lidé neptají, na roušky se ptala jen jedna paní. Nemáme tu ani hromadnou dopravu ani kino, takže tady se lidé moc nesoustřeďují. Z toho důvodu zde možná také nepanuje taková obava z prasečí chřipky,“ uvedla.
Zajímavý je také postřeh magistry Heleny Šourkové. Podle ní je totiž zdaleka největší zájem o Tamiflu mezi lékaři. „Těžko říct, čím to je, ale nejčastěji projevují zájem o Tamiflu lidé s medicínskými znalostmi. Snad se o sebe víc bojí,“ usmála se magistra s tím, že v několika případech byl zmíněný lék vydán cestujícím do zahraničí, z toho jednou dokonce na americký kontinent, kde má obávané onemocnění ohnisko.