„Jezdí tady jedno auto za druhým a málokdo dodržuje přikázanou padesátku. Navíc přechod pro chodce není v tomto místě dobře viditelný, a tak není divu, že někdo skončí pod koly vozidla. Naposledy se tak stalo na začátku února,“ uvedl důchodce Ludvík Šafář. Ovšem zároveň připustil, že ani sami chodci nejsou bez viny. „Vyžadují právo přednosti a při vstupu do vozovky se ani nerozhlédnou,“ zdůraznil Šafář.

Řidiči a chodci stále nenašli společnou řeč. „Musí si na sebe zvyknout, vzájemně si vyhovět a respektovat se. Pokud chodec hodlá vstoupit do vozovky, měl by motorista před přechodem zastavit. Chodec ale nesmí přecházet náhle před projíždějícím vozidlem,“ naznačil hlavní zásady bývalý dlouholetý referent Bezpečnosti silničního provozu pro Středočeský kraj Zdeněk Tůma, kterého z dopravních soutěží znají i žáci základních škol.

Různé studie doporučují, aby se chodec, než vstoupí na vozovku, zastavil před přechodem a rozhlédl se na obě strany, navázal oční kontakt s řidičem projíždějícího vozidla a tím se přesvědčil, že jej šofér vidí, vstupoval na přechod tam, kde má dostatečný rozhled, či si nevynucoval právo přednosti za každou cenu. „Řidičům vozidel je doporučováno, aby dodržovali nejvyšší dovolenou rychlost a v blízkosti přechodů snížili rychlost vozidla, sledovali pohyb chodců a věnovali zvýšenou pozornost chování dětí a seniorů, dodržovali bezpečnou vzdálenost mezi vozidly,“ dodal Tůma.

„Z pohledu chodkyně si na motoristy nemohu stěžovat. Sama vejdu do vozovky, až když se pořádně rozhlédnu, ale kolikrát už jsem viděla studenty z průmyslovky, kteří do toho šly bezhlavě,“ zmínila Zdenka Bohuňková z Kutné Hory.

Podle policejních statistik došlo letos zatím k pěti střetům vozidla s chodcem, vloni ve stejnou dobu, tedy od ledna do března, k dvanácti a předloni k šesti.

Oběťmi se staly malé děti…
HONZÍK
Velmi pochmurná nálada zavládla 13. listopadu 2003 ve Zruči nad Sázavou. V době, kdy prvňáčci Jan Kristín a Filip Neužil směřovali po přechodu pro chodce do nedaleké základní školy, objevil se nákladní automobil značky Avia a jeho řidič srazil obě sedmileté děti k zemi. Zatímco Honzík zaplatil nečekaný střet v lokalitě Na Pohoří životem, jeho kamarád měl více štěstí. Vrtulník ho transportoval do pražské nemocnice v Krči, kde byl osm dnů hospitalizován. S krevní sraženinou v uchu po〜om s rodiči jezdil na léčení do Sázavy. Řidič Milan Jakl z osady Buda si už odpykal šestnáctiměsíční nepodmíněný trest v Praze na Pankráci.
DENISKA
Tragická dopravní nehoda se stala 25. dubna 2006 v Kutné Hoře na přechodu pro chodce v blízkosti kruhového objezdu u supermarketu Albert. Opilý řidič tam bezohledně zabil dvouletou Denisku Strnadovou a zranil i jejího otce Antonína. Navíc zbaběle ujel, ovšem policisté ho záhy dopadli. Okresní soud poslal Petra Otradovce z Kutné Hory na čtyři a půl roku do vězení s ostrahou, navíc nesmí osm let řídit motorová vozidla. Podle obhájce Petra Volšíka byla výše trestu pro jeho klienta sekundární záležitostí. „Víc ho trápí vědomí, že připravil o život malé dítě. Vyšší trest bere jako určité vykoupení vůči vlastnímu svědomí,“ uvedl po vynesení rozsudku Volšík.