Rušná silnice první třídy se tam nechá přejít po zebře pouze na jednom místě. „Máme tu jeden přechod na kilometru. Bylo by dobré, kdyby nám tu namalovali nový přechod,“ podotkl Jaroslav Hanuška. Zebru lidé postrádají na začátku Malína před stoupáním do kopce. Vhodné by bylo také zajistit osvětlení, protože přechod používají ve velké míře také školáci. „Musí to projít schvalovacím řízení,“ předeslal kutnohorský starosta Ivo Šalátek na setkání s Malíňáky s tím, že by měli sami dát přibližný návrh, kam přechod umístit. Věc však ještě musí řešit dopravní specialista.

Není to však jen problém příměstských čtvrtí. „Přechod mi chybí třeba kousíček od restaurace Kréta,“ podotkla Kutnohoračka Radka Zavoralová. Právě tam byl v nedávné době dokončen povrch komunikace a u supermarketu postrádají chodci bezpečí zebry.

Chodcům zbývá někdy jen slalom mezi auty

Na některých místech v Kutné Hoře postrádají lidé přechody. ,,Přechody pro chodce jsou většinou tam, kde by neměly být , a tam, kde by měly být, tak tam nejsou. Proto se potom stávají havárie jako například u Kauflandu,“ komentoval situace v Kutné Hoře Jaroslav Krejčí s tím, že by rozhodně měly být na každé velké křižovatce. Často je problém právě v místech, kde se kříží více silnic. Na jedné silnici zebra je a na druhé pak chybí.

Z pohledu řidiče může být situace opačná a může se stát, že tak zastavuje svůj vůz co pár metrů. „V Benešově ulici na křižovatce ve směru k Bille by měl být semafor pro chodce, protože tam vždy stojí lidi a přejde jeden, pak přejede auto a hned tam je zase další, takže kdyby tam byl světelný semafor, tak by to bylo lepší,“ dodal Václav Novák. Semafory na přechodech pro chodce postrádá i další obyvatelka Kutné Hory. ,,Na špici chybí semafory, protože tam přecházejí děti do školy. Určitě by bylo dobré tam dát semafory, které by si děti mohly zmáčknout, stejně jako je to vyřešené u cukrárny na Masarykově ulici,“ zmínila Martina Petránková.

Lidé se mohou se svými podněty obracet na městský úřad, kde funguje dopravní komise rady města. Podněty týkající se komunikací druhé a třetí třídy pak řeší krajský úřad. Hlavní tahy, tedy silnice první třídy jsou v kompetenci Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Chcete přejít? Ruská ruleta

Bavíme se tady o bezpečí chodců na silnicích. Ale podívejme se na to i z pohledu řidiče. Často ráno jezdím kolem žižkovské základní školy. A tady je to „těsně před školním zvoněním“ doslova lahůdka. Když nebudu dále komentovat žáčky vyskakující téměř za jízdy z rodinného vozu na všechny strany, tak nemohu opomenout fakt, že řada starších dětí ignoruje přechod a vrhá se do silnice o pár metrů dál. Tam se vozoka lehce stáčí, takže řidiči jedoucí ve směru od Poličan mohou zaznamenat přecházející postavu až za zatáčkou, kdy už jsou takřka před ní. No leckdo si takhle zřejmě zkrátí cestu o pár vteřinek. Co mě však maximálně udivuje je to, že už několikrát jsem se v tomto místě setkala s mládeží, která se ani nerozhlédla, než vstoupila do vozovky. To už bych opravdu považovala za Ruskou ruletu. Já a se mnou dalších osm řidičů toto místo známe, ale ten desátý může být přespolní a stačí chvilka nepozornosti, o něco vyšší rychlost a tragédie je na světě.

 

OTÁZKA DNE: Chybí vám přechody pro chodce? Jsou ve městě nebezpečná místa, která pěší těžko překonají?

František Ciner, 15 let, student
Ano chybí, hlavně v Nových Dvorech poblíž obchodu ,,U Kedrštů“ .

Milan Čakovský, 36 let, prodejce aut
Z hlediska řidiče, který jezdí po Kutné Hoře, mi připadá, že jich je tak akorát.

Dana Ruthová, 61 let, důchodce
Myslím si, že přechodů pro chodce je v Kutné Hoře normálně, tak akorát, standardně.

Marcel Jelínek,13 let, žák
Ano chybí, hlavně u nemocnice v Kutné Hoře.

Mirka Piková, 40 let, operátorkaNechybí, myslím si, že jich je dost.