Je neradostnou pravdou, že situaci, kdy se v prvních zimních dnech na vozovkách objeví námraza a sníh, řidiči každoročně podceňují. Dochází pak k tomu, že příkopy u silnic jsou doslova plné aut.

Meteorologové varují, že podobný scénář, alespoň co se týká počasí, by se mohl odehrát už o víkendu. Především v sobotu by se teploty vůbec nemusely přehoupnout nad bod mrazu. A má chumelit. „V pátek večer a v noci na sobotu se bude na mokrých površích tvořit náledí,“ zní varování Českého hydrometeorologické ústavu.

Právě tento náhlý, byť krátkodobý výkyv řidiče vždy zaskočí. Obvykle se část viny hází na cestáře. Jak jsou připraveni letos? „Už od středy máme třetí stupeň pohotovosti, a to na silnicích první, druhé i třetí třídy. Dodavatelé jsou zásobeni příslušným množstvím posypového materiálu, všechny stroje jsou připravené, ocejchované firmami zabývajícími se dávkováním a je zkontrolovaný jejich technický stav,“ sdělil hlavní dispečer zimní údržby kutnohorského cestmistrovství Správy a údrž〜by silnic Jiří Škapa.

Téměř kompletní je také informovanost strostů obcí v regionu ohledně plánu údržby silnic. „Jsou seznámeni s tím, který posypový okruh se týká jejich obce, jakou technologií se tam provádí zimní údržba a za jak dlouho se tam v případě vyjetí dostane posypový vůz. Průtahu každé obce je přiřazeno určité pořadí důležitosti,“ dodal dispečer.

Jak se však ukazuje, silničáři mají na nehodovost v tyto kritické dny relativně malý vliv. Drtivá váha odpovědnosti je na samotných řidičích. Jedním z faktorů se stává dobré obutí auta. Zda si své vozidlo na zimu přezují, přitom zůstává víceméně v kompetenci řidičů. Dopravní policisté totiž ponechání letních pneu〜matik přes zimu nepokutují. „Zimní pneumatiky jsou povinné pouze v oblastech, kde je to vyznačeno novou dopravní značkou. A tak tomu u nás na okrese nikde není,“ potvrdila Veronika Kounická z dopravního inspektorátu Policie České republiky v Kutné Hoře.

Karty jsou rozdané. Meteorologové jasně hlásí: v sobotu přes den bude nula až mínus čtyři. A padat má sníh i v nížinách. Policisté i silničáři vyhlašují pohotovost. Teď už je vše na šoférech.

Ondřej Dvořák, Miroslav S. Jilemnický