Koeficient, pomocí něhož se totiž násobením takzvaného životního minima určuje, zda mají rodiče na přídavky nárok, se od začátku letošního roku v důsledku vládních reforem snížil ze 4 na 2,4. „A tak některým lidem, kterým byly prvního října loňského roku přídavky přiznány, byly zase od prvního ledna odepřeny,“ vysvětlila vedoucí oddělení Státní sociální podpory v Kutné Hoře Jitka Černá.

Je to případ od případu

„Mám štěstí, že jsme oba – manžel i já – zaměstnaní. Myslím si, že v rodinách, kde jeden z rodičů nemá práci, jsou na tom o poznání hůř,“ vyjádřila svůj názor Šárka Ježková z Kutné Hory. Sama má tři děti. Jak ale řekla, důsledky refor〜m〜ních změn na rodinu zatím moc nedolehly. „Domnívám se, že teď v lednu si to lidé ještě moc neuvědomují. Hlavní výdaje byly před Vánoci, takže to přijde časem,“ řekla. „Nezbyde nám, než se s tím vyrovnat,“ uzavřela.
Tak například malý živnostník, jako je Radek Čech, už přídavky na své dvě nezletilé děti nedostává. Rodina se do nízkého limitu prostě nevešla. „Naše rodina přijde tím, že zrušili možnost odečtu pojistného a zrušením přídavků tak o dvacet tisíc korun ročně,“ uvedl Čech. Peníze ovšem stej〜ně někde vydělat musí.

Přijdou o tisíce

Manželé Siřínkovi mají čtyři děti. I oni přijdou o jistou, ale ne zanedbatelnou částku na přídavcích na děti. „Celkově přijdeme o 400 korun, celý nový systém je komplikovaný,“ řekla Deníku matka Petra Siřínková, která se doma o své čtyři děti stará. Je s nimi na mateřské dovolené a s tím souvisí i rodičovský příspěvek, který stát vyplácí po dovršení čtyř let dítěte. „Tam přijdeme také o peníze a nikoliv malé. V tomto případě to dělá i několik tisíc korun,“ postěžovala si Siřínková.