Ženy na Kutnohorsku nezůstaly pozadu. „Tyto případy se nám v poslední době vyskytují často. Dnes jsou poměrně obvyklé mezinárodní sňatky a v tomto městě jich je opravdu dost,“ řekla kutnohorská matrikářka Ivana Pospíšilová.
Pro to, aby si žena mohla vzít mužský ekvivalent příjmení, musí být splněno několik podmínek. Žadatelka nebo její muž musí být jiné národnosti. Nebo musí prokázat, že budou žít v cizině a koncovka – ová by byla na obtíž. Pokud ale není ani jedna z těchto podmínek splněna, musí podepsat prohlášení, že se hlásí k jiné národnosti. Proto je stále jednoduší a častější zůstat ,,Češkou“ a překousnout – ová na konci jména.
,,O svatbě s přítelem už vážně uvažujeme. Nikdy by mě ale nenapadlo, že bych neměla na konci svého příjmení ženskou koncovku. Přišlo by mi to divné,“ řekla Markéta Kozáková z Čáslavi.
„Kdyby záleželo na mně, ráda bych se jmenovala Markéta Mareš, protože mám stejné křestní jméno a teď i příjmení se svou tchýní, a často dochází k záměně, takhle by nás to odlišilo,“ svěřila se Deníku Markéta Marešová.
Z dalších deseti dotazovaných žen ve věku 17 až 35 let by koncovce – ová daly jasné sbohem dvě. Velkým hitem poslední doby se ale stalo i propojení manželova jména s jménem dívčím. Tuto alternativu u nás nejvíce proslavily například známé televizní „ros〜ničky“ Romana Jákl Vítová nebo Petra Eliáš Voláková. Velmi efektně vypadajícímu zdvojenému příjmení by se nebránilo dokonce pět dotazovaných žen.
Zatímco v Kutné Hoře je ,,poameričťování“ příjmení časté, v Čáslavi je to stále rarita. „Stává se nám to opravdu jenom výjimečně. Zatím sem tato móda nedorazila,“ řekla jedna z pracovnic na čáslavské matrice.