Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před sekáním krajnic mají přednost povrchy

Kutnohorsko – Zarostlé příkopy silnic komplikují život řidičům. Jedná se sice o každoroční „evergreen“, ale to ještě neznamená, že by na tento jev byli všichni beze zbytku připraveni. Situace je nejhorší právě nyní, v květnu.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Silnice mezi odbočkou na Vidice a osadou Vysoká.Foto: DENÍK/Ondřej Dvořák

„Příjemné to není, obzvlášť na okreskách. Nevíte, kdy vám vyběhne zvěř, není vidět za zatáčku …,“ posteskl si jeden z řidičů, který pravidelně každý den absolvuje cestu autem z Kutné Hory do Kolína a zpět.


Organizací, která má údržbu příkopů u silnic na starosti, je Správa a údržba silnic Kutná Hora (SÚS). Celková délka příkopů, kterou má na starosti, činí zhruba osm set kilometrů.

Načasování seče si určuje každý z cestmistrů SÚS, kteří působí na Kutnohorsku. Ti jsou čtyři: v Kutné Hoře, Čáslavi, Uhlířských Janovicích a Zbraslavicích. Zákon správci komunikace pouze stanovuje, že musí být dodrženy bezpečné výhledové poměry v rizikových úsecích, zejména na křižovatkách. Údržba vegetace začíná u komunikací ve stejném termínu jako ostatní práce, jako je například oprava povrchů po zimě. Tímto termínem je první duben. Hotova by měla být do konce června. Jak ale poznamenal Tomáš Račák ze SÚS, důležitějším ukazatelem než plánované termíny je v současné době dostatek financí. Těch není nazbyt a primárně jsou vynakládány na opravy povrchů. „Opravy výtluků mají přednost,“ přiznal Račák.
Posekat jeden metr čtvereční „škarpy“ stojí silničáře zhruba jednu korunu. V celkovém srovnání se jedná v každém případě o levnější činnost, než je například právě údržba povrchů. Z celkového ročního rozpočtu SÚS představuje údržba příkopů přibližně jednu desetinu.

V rámci samotné seče mají přednost výše zmíněné nebezpečné úseky. Vliv má také třída komunikace. „Dvojky“ mají přednost před „trojkami“.
Nenechat si to pro sebe!

Potřebu udržovat příkopy zejména z důvodu viditelnosti zdůraznil také kutnohorský policejní mluvčí Daniel Votroubek. Jak uvedl, jedná se sice o starost správce komunikace, ale lidé se v případě, že jim některý silniční úsek připadá vzhledem k výšce porostu skutečně nebezpečný, mohou obracet i na policii. Ta pak vyrozumí správce komunikace. „Důležité je, nenechat si výhrady pro sebe. Občané se mohou obrátit na linku 158,“ poznamenal Votroubek.
Když nevidím, raději zastavit!

Ten ale zároveň klade důraz na odpovědné chování řidičů. I pro případ vysoké trávy platí povinnost motoristy přizpůsobit rychlost a styl jízdy stavu komunikace. „Když se jedná o nebezpečný úsek, kde je špatný výhled, je na místě i auto zastavit, a teprve poté, co se přesvědčíte, že nehrozí nebezpečí, pokračovat v jízdě,“ řekl Votroubek. Zmíněné obezřetné chování je nezbytné samozřejmě zejména při vjíždění z vedlejší komunikace na hlavní nebo také při přejíždění železničního přejezdu. Zde obzvlášť klade Votroubek řidičům na srdce, aby byli opatrní a spoléhali se především na to, co vidí na vlastní oči. Upozornil, že ani elektronické signalizační zařízení nemusí být vždy stoprocentně spolehlivé. „Je to jen elektronika, která se jako každé jiné technické zařízení může porouchat,“ zdůraznil policista.

Statistiku nehod, u kterých hrála roli špatná viditelnost vlivem přerostlé vegetace, si podle jeho slov policie nevede.

Na doby, kdy se silničáři mohli spolehnout na pomoc obyvatel, jsou, jak se zdá, nenávratně pryč. Přitom to není tak dávno, co sekání „škarp“ pro vlastní potřeby bylo běžnou činností. Zavzpomínala na to také důchodkyně Jaroslava Pokorná z Malenovic. „Měli jsme sedmdesát ovcí. Pracovala jsem tehdy v JZD a každý den po práci jsem šla sekat škarpy pro ovce. To už dneska nikdo nedělá,“ popsala. Pro dnešní obyvatele vesnic je podle ní podobná činnost příliš „namáhavá“.

Autor: Ondřej Dvořák

24.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Netradiční předvolební debata Deníku: s politiky na cestě autobusem. Zastavení na besedě s občany ve Všetatech na Rakovnicku.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Volební místnost v čáslavské průmyslové škole.
116

Kutnohorsko volí! O hlasování je velký zájem

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lidé dnes začnou volit své zástupce do poslanecké sněmovny

Kutnohorsko – Volební místnosti se otevřou po celém okrese již dnes ve čtrnáct hodin. Občané si tak budou moci zvolit své zástupce do poslanecké sněmovny. Zatímco v obcích bývají volební místnosti nejčastěji na obecních úřadech, najdou se i netradiční místa.

KRÁTCE: Fanoušci skupiny Derby si přijdou o víkendu na své

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Národní středisko pro eTwinning udělilo Základní škole T.G. Masaryka certifikát

Kutná Hora – Základní škola T. G. Masaryka Kutná Hora s radostí oznamuje, že získala certifikát kvality za eTwinningový projekt – Spring in my country.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení