Co vás přivedlo právě do Kutné Hory?

Když jsem odešel z rodinných důvodů z posledního pracoviště, tak jsem uvažoval, zda se dát na soukromou praxi v Brně, kde mám rodiče i svou rodinu. Jelikož je mi stále smutno po operování a po porodech, tak jsem se snažil najít si místo v nemocnici. Oslovila mě nemocnice Kutná Hora.

Bydlíte tedy stále v Brně?

Domluvili jsme se, že přes víkendy budu jezdit do Brna. Jinak mám slíbený byt zhruba v září. Zatím bydlím tady.

Jak vidíte oddělení za těch více než čtrnáct dní, kdy jste měl možnost ho poznat?

Situace zde není příznivá. Problém je v personálním obsazení mého oddělení. Je tu kritický nedostatek zaměstnanců. Proto jsem se domluvil s panem ředitelem, že v co nejkratší době se doplní personální obsazení, aby mohlo plně a funkčně pracovat. Je zde i trochu problém v přístrojovém vybavení. Opět jsem dostal slib, že se toto oddělení dovybaví například přístrojem nazvaným kardiotopograf. Výhrady jsem měl i k doplnění oddělení o počítačovou síť kvůli psaní dokumentace.

Které konkrétní pozice je třeba doplnit?

Z hlediska sester je situace dobrá. Jedná se hlavně o lékaře. Na celý úvazek jsem sám a dva lékaři na malý úvazek, což je velice málo. Hlavní podmínka tedy byla personálně doplnit. Město prý má zájem na tom, aby toto oddělení ve městě zůstalo. Proto se musí snažit, aby se tato problematika vyřešila.

Častým terčem kritiky je i vybavení a celkový stav pokojů na oddělení. Jak vidíte tuto stránku?

Nemocnice, kde jsem pracoval, tak jsou lépe vybavené. Údajný problém je v tom, že už deset let se uvažuje, jestli tu bude porodnice. Do mého oboru se prakticky vůbec nic neinvestovalo. Tedy do přístrojového vybavení. Potřebovali bychom nový porodní stůl. Je vidět, že toto oddělení je finančně poddimenzováno.

Pokud si město přeje, aby tu porodnice zůstala, tak bude muset zainvestovat, aby bylo konkurenceschopné. Nevýhodou této nemocnice je totiž fakt, že je kousek nemocnice v Čáslavi, Kolíně, Pardubicích či Praze. Žena si sama vybere, kam chce jít rodit. Není to jen o lékařích, ale i o sociálním prostředí.

Jak na vás působí právě ta velká konkurence blízkých nemocnic?

Je to problém našeho zdravotnictví. Po revoluci jsme si mysleli, jak se to všechno rychle zlepší a přiblížíme se vyspělým zemím. Ta situace není stále dobrá. Je to místo, kde se nejčastěji mění ministři. Nikdo v podstatě neprosadil žádnou koncepci. Je nová vlna, kdy se hádají kvůli problematice privatizace a financování nemocnic. Nikdo neví, jaké to má výhody být příspěvkovou organizací, obchodní společností… V kraji není dobrá koncepce. Tři nemocnice tak blízko u sebe nepřipomíná dobrou koncepci. Porodnice je základní obor a byla by škoda, kdyby okresní město nemělo tento obor v nemocnici.

Jak se díváte na existenční nejistotu, která již delší dobu na tomto oddělení vládne?

Samozřejmě tady je. Ten personál ani pacientky nevědí, na čem jsou a to se pak podepisuje na odchodu pacientů. Chce to říci jasné slovo v otázce zdravotnictví. Nemá cenu investovat do všech tří nemocnic, které jsou od sebe pár kilometrů. Je to v podstatě politická otázka, co se bude a kde preferovat. Z té nejistoty pramení i ta personální situace. Každý chce mít nějakou jistotu.

Na začátku roku vydalo ministerstvo zdravotnictví doporučení pojišťovnám nenasmlouvat v kutnohorské nemocnici porodnickou péči. Jak se na to díváte?

Dneska všechno závisí na pojišťovnách. Je důležité, aby město nasmlouvalo tu péči. Pokud to pojišťovna neuzavře, tak ten obor skončí.

Máte nějakou vizi, jak a jakým směrem byste chtěl oddělení vést?

Tím, že mám klinické zkušenosti, tak bych chtěl z této pozice nabídnout pacientkám jak tu základní, tak tu specializovanou péči. Tedy co se týká porodnictví, aby ženy dostaly stejnou nebo přibližně stejnou péči. Mohu ženy ubezpečit, že moje vzdělání a praxe jsou zárukou kvality. Co se týká gynekologie, tak jsou tu postaveny nové operační sály, takže z tohoto hlediska je to na vysoké úrovni srovnatelné s Prahou či Brnem.

Máte nějakou oborovou specializaci?

Ano. Zaměřuji se na onkogynekologii. Ženy by nemusely jezdit do jiných velkých měst. Jsem schopen je odborně od– operovat.

Co dalšího byste chtěl v Kutné Hoře prosadit?

Léčbu problémů s udržením moči, což se nazývá inkontinence a komplexní operační léčba. Této problematice se věnuji už řadu let.

Nejsou právě toto zákroky, které mohou být problematické při platbách pojišťoven?

Operace močové inkontinence jsou poměrně drahé. Jedna páska stojí kolem osmnácti, dvaceti tisíc korun. Výhoda této nemocnice je a to jsem byl velmi mile překvapen. Dříve měly pojišťovny seznam nemocnic, které mohou tento zákrok provádět. A dostanou za to zaplaceno. Kutnohorská nemocnice tyto kódy má nasmlouvány.

Nic nebrání tomu, abychom tu nejmodernější ambulantní miniinvazivní operační léčbu této poruchy prováděli. Je zde prostor, aby tuto péči dostali právě v naší nemocnici.

A co porodnické zaměření na oddělení? Jak se díváte na alternativní porodnictví?

Samozřejmě, že je snaha, aby ženy rodily co nejvíce přirozeně. Porodnictví by se mělo ubírat směrem, že to prostředí kde rodí, mělo připomínat domácí prostředí. Žena by se tam měla cítit dobře. I toto bychom tu chtěli nastavit. Je zde vybudován jeden nadstandardní pokoj a schválena je i rekonstrukce dalšího. Z hlediska porodnictví tu najdou ženy veškeré metody porodnictví.

Jste tu sice krátkou dobu, ale měl jste snad už možnost se podívat přímo do města. Jak se vám tedy líbí v Kutné Hoře?

Vzhledem k personální situaci jsem ještě neměl moc možnost. Byl jsem se projít centrem. Zběžně jsem si to prohlédl. Je to hezké město. S velkým podivem jsem zjistil, jak velký počet je tu kaváren a restaurací. Vzhledem k tomu, jaký má historický význam a tradici, tak by tomu měl odpovídat i stav nemocnice a ne paběrkovat, aby menší města měla údajně modernější nemocnici. Tímto apeluji i na město, aby s tím něco udělali.