Odchyt je úkolem strážníků

Odchyt toulavých psů je však součástí běžného dne městských policistů. „O svátcích byl nalezen zlatý retrívr v Sokolské ulici a následně jej strážníci umístili do kutnohorského útulku,“ sdělil Ladislav Valach z dispečinku Městské policie Kutná Hora. Dalšího psa odchytili za dva dny v Masarykově ulici. Ten měl štěstí, protože se podařilo najít majitele.

Lidé se často psů zbavují vypuštěním na ulici nebo bezcitným přivázáním kdekoli. Umístění totiž stojí čtyři tisíce korun. Často tedy ošetřovatelka najde opuštěného psa přímo u útulku. „V mnoha případech se psi dováží po odchycení, v posledním případě našel hajný křížence jezevčíka se špiclem,“ uvedla Romana Valentová, vedoucí kutnohorského Městského útulku. Všichni tři psi už jsou v kutnohorském útulku od 8. července a jsou na tom zdravotně dobře.

Provoz platí dvě radnice

Majitelem útulku je město Kutná Hora. Provoz však zajišťuje společnost MVE Plus, která také útulek dotuje. Tuto společnost vlastní na polovinu města Kutná Hora a Čáslav.

Poplatky se zdají lidem vysoké

Provoz záchytného psího domova tedy zprostředkovaně financují města. Lidem se tedy nelíbí finanční částky za umístění psa. Svádí to k tomu, aby zvířata nekončila přímo v útulku, ale někde na ulici. Vítáni jsou sponzoři. „Pokud třeba získají sponzora, tak by to měl platit celé. Čtyři tisíce je dost a většinou je odevzdání psa do útulku nutnost,“ podotkl Milan z Kutné Hory. „Já bych to nechal takhle, jak to je. Přeci jenom, někdy dávají lidé psa do útulku zbytečně a ta starost o psy je veliká,“ poznamenal Petr Mikiška z Kutné Hory. „Docela mě zaráží, že to sponzoruje město, ale to my asi neovlivníme. Každopádně jsou čtyři tisíce za psa moc,“ komentovala Jana ze Zruče.

Zvířata sváží z celého okolí

Do kutnohorského útulku přiváží odchycené psy i čáslavští strážníci, kteří mají na služebně dva záchytné kotce. „Záleží na situaci a stavu zvířete. Necháváme ho tu čtyři dny. Většinou, pokud má pes majitele, tak se do dvou dnů ozve. Poté je odvážíme do kutnohorského útulku,“ uvedl strážník Miroslav Bíža.

Společný útulek by uvítaly i okolní obce, které mají se psy problém. „Je tu možnost rozšíření psího útulku s využitím prostředků z fondu Mikroregionu Kutnohorsko,“ poznamenal starosta Ivo Šalátek. V tom případě by zajistilo město i spolupráci městských policistů. Tuto alternativu zatím členové svazku obcí zvažují.

Smutné psí příběhy mívají naštěstí často dobrý konec

Za každým jednotlivým obyvatelem kotce v kutnohorském psím útulku najdete příběh.

„Majitel svěřil křížence německého ovčáka staré známé na dva dny, jenže mezitím byl vzat do vazby. Žena, která se starala o psa, došla do útulku psa odevzdat a nyní se čeká na propuštění majitele,“ přiblížila jeden z mnoha příběhů Romana Valentová. Pes prý celou situaci snáší dobře, v útulku má zábavu a zatím se mu nestýská.

Smutný osud potkal dalšího chlupáče. Německého ovčáka Romana Valentová našla na krátkém autolaně přivázaného přímo u vchodu do útulku. Zvíře se chovalo dost podrážděně a nenechalo si lano sundat. Škrtidlo přitom měl chlupáč zaryté až do hloubky krku a majitelka musela zavolat policii, která psa odborně vyprostila. Pes už byl naštěstí druhý den v pořádku.