„Nejlepší radou je přistupovat ke starání se o ně jako k lidem. Když je horko, zařídit optimální podmínky pro život. Nenechávat je v autech, kdy na ně praží slunce. Je třeba se vyvarovat i radikálním přechodům z tepla do zimy, či pití ledové vody. Mnohé to překvapí, ale i pejsek může dostat angínu,“ uvedl veterinář Jiří Svoboda a doplnil, že je nutné přihlédnout i k věku a kondici pejska.
„Než se v horku vyjde na procházku, je třeba si uvědomit, jak starý je pejsek a přihlédnout k výběru trasy. Pokud jsou mu tři roky zvládne více, než dvanáctiletý psí senior. Při vysokých teplotách je dobré raději vynechat procházku úplně. Člověku se v takových podmínkách taky nechce chodit, natož běhat.“

Jak se psem na výlet či na dovolenou?

Konec prázdnin a výrazné oteplení inspiruje mnohé pejskaře k výletům a posledním dovolenkám . Co ale s pejskem když chceme vyjet na nějakou cestu? I tento problém trápí nejednoho chovatele.
„Než majitel posadí pejska do auta, měl by zjistit, jak jeho mazlíček jízdu snáší. Může ho to znervózňovat, nebo se mu dokonce může dělat zle. V takových případech je lepší zařídit mu uklidňovací léky,“ radí Jiří Svoboda.
Když jsou všechny tyto potíže zažehnány, je možné na dovolenou konečně vyjet.
Jak řeší majitelé přítomnost pejska? „Pokud vyjíždím za hranice, dám psa na hlídání k příbuzným. Všichni máme psy, tak se tímto způsobem vypomáháme,“ uvedl Pavel Bartoš z Kutné Hory. „Když je ale dovolená na území republiky, najdu si taková místa, kam může jet se mnou. Nevidím důvod ho někde nechávat samotného.“
Podobný názor zastává i pejskařka z Čáslavi: „Vybíráme dovolenou tak, abychom mohli vzít pejska s sebou. Je to při našem výběru základ a protože jsou na to i webové stránky, zřejmě nejsme jediní.“
Nejde však jen o dovolenou. Majitelé pejsků musí dobře zvažovat i cíl svých výletů, aby pak pes nemusel čekat před zámkem, muzeem či restaurací hodiny přivázán.

Z restaurací psy nevyhánějí

Pokud se chovatelé rozhodnou vydat se svými mazlíčky jen na procházku po městě a zastaví se v restauraci na oběd, nemusí se bát odmítnutí. Vedení restaurací s těmito případy počítá.
V kutnohorské restauraci Na Krétě čeká na pejsky zvláštní vybavení. „Pro psí návštěvníky máme připravenou speciální misku na vodu,“ vysvětlil kuchař Pavel Nováček a přidal i svůj zážitek z poslední doby. „Přišel pán a požádal mě o kosti pro své čtyřnohé společníky. Dal jsem jim kosti z vývaru a rázem vypadali moc spokojeně. Což bylo jen dobře, protože byli málem větší než já.“
Stejně tak je tomu i u personálu v čáslavské restauraci Česká Koruna. Jedna ze zaměstnankyň k tématu sdělila, že proti pejskům nemají námitek: „Podmínkou je, že host přijde s hodným pejskem, který nebude rušit ostatní. Bez problému mu poskytneme i vodu. Je to samozřejmost.“

Autor: Irena Blahníková